Junioarele 4 de la LPS Suceava, locul I pe euroregiune

Zece echipe din zona Moldovei au participat la faza pe Euroregiunea RO1 – junioare 4. Competiția a fost organizată, în perioada 29-31 martie, de Asociația Județeană de Handbal Bacău și s-a desfășurat sub formă de campionat cu grupe la Buhuși și Bacău.

LPS Suceava a câștigat toate cele patru meciuri disputate în faza grupelor: 26-24 cu CSS Bacău, 25-21 cu Preventis Iași, 35-20 cu OK Sport Onești și 31-16 cu Star Huși. Echipa antrenată de Iulian Dugan și Florin Ciubotariu s-a clasat în final pe locul I, după ce a învins în finală CSO Buhuși cu 27-24.

LPS Suceava: Țurcă Teodora, Foka Lavinia, Codreanu Andreea, Săvinescu Lavinia, Ignătescu Andra-Maria, Roman Alisia, Busuioc Maia, Lazarovici Andreea, Ieremciuc Roberta, Onica Sofia, Păduche Georgiana, Râșca Ariana, Popescu Amalia, Ailenei Iulia, Petruneac Alexia. Antrenori: Iulian Dugan, Florin Ciubotariu.

La turneul semifinal LPS Suceava va fi în grupă cu LPS Brăila, OK Sport Onești și Kir Constanța. Primele două clasate se vor califica la turneul final.