VIDEO & FOTO | Foresta – Şoimii Pâncota: 14-0

Foresta a avut parte de un antrenament pe puncte in etapa a XIII-a a Ligii a II-a. Echipa antrenata de Cristi Popovici a urcat pe locul 2 in clasament, dupa ce a surclasat sambata, pe stadionul Areni, scor 14-0, pe Soimii Pancota, la finalul unei partide la care clubul aradean s-a prezentat cu doar 10 jucatori.

Vezi o galerie FOTO realizata de ALEX MACOVEICIUC!

In fata catorva sute de suporteri, aciuati de ploaie la tribuna a II-a, “galben-verzii” si-au inceput recitalul in minutul 3, cand Vlad Bujor a deschis scorul cu un sut deviat din interiorul careului. Dumitriu a dublat avantajul gazdelor cu o executie plasata la coltul lung, iar Mutu a dus scorul de 3-0 cu o lovitura de cap. Si era abia minutul 11. Jumatatea primei reprize a adus, in aplauzele ironice a spectatorilor suceveni, primul sut pe spatiul portii aparate de Hantascu, somer de lux in fata ultimei clasate. Instalata cu toata echipa in jumatate adversa de teren, Foresta si-a majorat avantajul in minutul 36, cand Semeghin a centrat de pe partea stanga, goalkeeperul Horvat a scapat mingea din mana, iar Bujor si-a trecut in cont dubla, stabilind si scorul pauzei la 4-0.

Cel mai frumos gol al intalnirii de pe Areni a fost semnat de Bogdan Rusu, care a marcat cu calcaiul, printre picioarele portarului advers, chiar la prima faza de atac din repriza secunda. Dumitriu a inchis primul set la o ora de la fluierul de start, cu un sut la coltul scurt, dupa care trupa lui Cristi Popovici a luat la tinta barele portii Pancotei, bare pe care le-a nimerit de sapte ori. Intrat la pauza, Strugariu si-a trecut la randul sau numele lista marcatorilor cu golul de 7-0, dupa o pasa trimisa de Mihalachioaie. Prilej de glume in tribune. „Sa-i ofere careva un scaun si o patura lui Hantascu, ca ingheata degeaba„, a strigat unul dintre spectatori. Recitalul a continuat, iar Bujor a bifat hattrick-ul in minutul 66, dupa ce a pus latul, in gura portii, la o minge centrata de Bogdan Rusu. Introdus pe teren pe teren de doar cinci minute, Marius Matei a inscris golul de 9-0, cu o executie puternica din interiorul careului. La singura incursiune in jumatatea suceveana de teren, Soimii au primit o lovitura libera de la 20 de metri in minutul 70, dar Hantascu le-a refuzat golul de onoare, respingand sutul lui Popa in corner. Oaspetii au tinut sa rotunjeasca ei scorul la 10-0, astfel ca Dulap si-a introdus mingea in propria poarta la o faza de cascadorii rasului. Matei a inscris apoi, cu capul, ca la antrenamente, pentru 11-0, iar in minutul 80, “galben-verzii” marcasera cate un gol de caciula. In minutul 84, Matei a bifat la randul sau hattrickul dupa un carambol si tot golgheterul formatiei sucevene a adus mingea la centru, in conditiile in care cei din Pancota au tras copios de timp. La acest scor, Dulap s-a lasat de meserie. S-a dat lovit si a plecat la vestiere in semn de protest fata de ce se intampla la clubul patronat de Angelo Massone. Ramasi in doar noua jucatori, oaspetii au vrut sa paraseasca terenul de joc. „Iesim de pe teren, daca ne mai dati„, au spus aradeni, care au fost convinsi de Semeghin si arbitrul clujean Marius Chioran sa continue meciul. Cu doua minute ramase din timpul regulamentar, Foresta a primit penalty dupa un fault in careu asupra lui Bogdan Rusu, iar spectatorii au strigat numele portarului Hantascu. Cristi Popovici nu a vrut insa sa intretina balciul de pe Areni. L-a trimis sa execute pe Lung, iar fundasul a bifat primul gol in tricoul Forestei. Ultimul gol al intalnirii a purtat semnatura lui Mutu, care a inscris cu capul pentru 14-0.

Foresta Suceava: Hantascu – Mihalachioae, A. Mutu, D. Lung, Semeghin – Cerlinca (’46 Strugariu), L. Dumitriu, Danila (’63 M. Matei), Cainari (’46 Aeroaiei) – Bg. Rusu, Vl. Bujor. Antrenor: Cristi Popovici.

Soimii Pancota: Horvat – Copilescu, Stelitano, Stoichitoiu, A. Patrascu, Dulap – Ursoi, Randy, D. Popa, D. Dan. Antrenor: –

Cristi Popovici a declarat la finalul meciului cu Pancota ca nu s-a mai confruntat de-a lungul carierei cu o situatie in care sa infrunte o echipa venita din start cu un jucator mai putin pe teren. Tehnicianul “galben-verzilor” a precizat ca singurele lucrurile pozitive la partida de sambata sunt pofta de gol aratata de elevii sai si faptul ca, la finalul etapei, au urcat pe locul 2 in clasament. “Nu m-am mai confruntat in cariera mea cu o asemenea situatie. Nici nu am avut puterea sa ma bucur la goluri. E ceva inedit pentru mine, ca o echipa sa intre in teren, la acest nivel, cu doar zece jucatori. Nu am avut satisfactia victoriei, dar este de apreciat ca am reusit sa marcam foarte multe goluri si, coroborat cu rezultatul de la Braila, am trecut pe locul 2. Acesta este un lucru foarte important. Cum au castigat si alte echipe, care au contabilizat cate trei puncte in clasament dupa meciurile cu Pancota, acum a venit randul nostru. Acum ramane sa vedem meciul cu Steaua, care e pe buzele tuturor sucevenilor, dupa care ne asteapta inca opt partide foarte dificile pana la pauza de iarna”, a declarat Cristi Popovici. Seful bancii tehnice de pe Areni a vorbit si despre schimbarile care le-a facut in formula de start al Forestei. “Ma bucur ca am avut posibilitatea sa introduc in acest meci niste jucatori care au evoluat mai putin in acest sezon, Strugariu, Aeroaiei, chiar Danila si Hantascu, care au fost titulari. Meritau sa joace. Se antreneaza zi de zi alaturi de noi, dar din pacate nu le-am dat eu prea mult timp sa joace. Sunt multumit de toti, de cum au jucat in acest meci”, a spus Popovici.

19Soimii Pancota00000000

In urmatorul meci oficial, Foresta va primi joi, de la ora 21.30, pe stadionul Areni, vizita Stelei, in cadrul saisprezecimilor de finala ale Cupei Romaniei.