FOTO | CSM Bucovina- CS Năvodari: 32-23

Obiectiv indeplinit! CSM Bucovina Suceava a incheiat sezonul regulat al Diviziei Nationale de rugby pe un merituos loc doi, dupa ce s-a impus sambata, pe terenul Unirea, in fata liderului CS Navodari, cu scorul de 32-23.

Echipa lui Constantin Vlad a deschis scorul dupa un lovitura de pedeaspsa transformata de Sabin Cretu si a intrat la pauza cu un avantaj de zece puncte, scor 13-3, gratie unui eseu a lui Alin Elisei si a altor cinci puncte aduse de acelasi Sabin Cretu. Gruparea dobrogeana a intors scorul in debutul reprizei secunde, la 13-15, dar rugbistii suceveni nu au renuntat la lupta. Alexandru Croitoru si Marcel Cretuleac au reusit alte doua eseuri, Dumitru Stefaroi a transformat de con, iar CSM Bucovina s-a desprins, cu cinci minute ramase de joc, la 27-15. Chiar daca oaspetii s-au apropiat final la patru puncte, ultimul cuvant a apartinut formatiei sucevene, care a mai culcat o data balonul in terenul de tinta advers prin Lucian Preutescu si s-a impus in final cu 32-23.

Vezi o galerie FOTO de la meciul CSM Bucovina  Suceava – CS Navodari!

A fost un meci spectaculos, cu rasturnari de scor, cu multe puncte marcate de ambele echipe si incheiat cu victoria frumoasa a noastra, o victorie muncita pentru care imi felicit jucatorilor. Era un meci decisiv pentru noi in realizarea obiectivului, acela de a ocupa pozitia a doua, care sa ne permita sa jucam semifinala acasa. Ma bucur ca se intampla lucruri frumoase in rugby-ul sucevean. Cred ca putem emite pretentii la promovare la finalul acestui sezon”, a declarat antrenorul Constantin Vlad, care a tinut sa multumeasca administratiei locale, primarului Ion Lungu si firmelor AC Mobile si Expert Optic pentru sprijinul constant acordat echipei.