FOTO| Bucovina Rădăuți – Petrotub Roman: 0-1

Bucovina Rădăuți a încheiat prima jumătate a campionatului Ligii a III-a cu o înfrângere. Vineri, în ultima etapă a turului, formația condusă de Iulian Ionesi a pierdut pe teren propriu, cu scorul de 0-1, în fața ocupantei locului trei în clasamentul seriei întâi, Petrotub Roman.

“Galben-albaștrii” au avut două ocazii mari de a deschide scorul în prima repriză, dar lovitura de cap trimisă de Vitu a fost respinsă de sub transversală de portarul romașcan, iar mai apoi Ionesi a șutat milimetric pe lângă țintă din marginea careului. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 30, în poarta apărată de Prutean. Apărarea romașcană a trimis o minge lungă în jumătatea gazdelor, iar Damian l-a învins pe Prutean după un avantaj lăsat de centralul botoșănean Denis Crețu. În repriza secundă, rădăuțenii au dominat teritorial, dar n-au reușit egalarea, mai ales că au evoluat în zece jucători din minutul 69, după ce Ionesi a văzut direct cartonașul roșu pentru că a călcăt involuntar un adversar. Bucovina – Petrotub s-a terminat 0-1, iar rădăuțenii încheie turul în jumătatea inferioară a clasamentului.

Vezi aici o galerie FOTO de la acest meci!

Bucovina Rădăuți: Prundean – Alecsandru, C. Ciurlă, Vitu, Antonesei – Stoian, I. Plămadă, Zaremba, Vișinari – Șorodoc, Ionesi. Antrenor: Iulian Ionesi. Au mai evoluat: Luțac, Julei, M. Apostol și Amariei.

“Sunt dezamăgit de rezultat. Un egal ar fi fost mai echitabil după cum au evoluat ostilitățile. Sperăm să ne adunăm în iarnă, să mai transferăm câțiva jucători, iar cu sprijinul autorităților din Rădăuți să facem un retur mult mai bun”, a declarat antrenorul Iulian Ionesi.