FOTO | Amical | Foresta Suceava – CSM Pașcani: 3-1

Foresta a bifat a doua victorie in amicale, dupa ce s-a impus vineri, in fata celor de la CSM Pascani, cu scorul de 3-1, intr-un meci disputat pe terenul sintetic din cadrul Liceului cu Program Sportiv din Suceava. Fara antrenorul principal Selim Benachour, plecat pentru cateva zile in Franta, “galben-verzii” au intrat mai greu in ritmul jocului, deschiderea scorului venind abia in minutul 38, cand Robert Martin a marcat cu capul, dupa o centrare de pe partea dreapta trimisa de Vamanu. Doua minute mai tarziu, echipa suceveana si-a dublat avantajul prin Artenie, care a stabilit si scorul pauzei cu un sut in vinclu din marginea careului mare. Titularizat in premiera intre buturile Forestei, internationalul moldovean Augustin Carbune a avut patru-cinci interventii salvatoare in repriza secunda, dar s-a dovedit invins in minutul 70, cand Unghianu a inscris cu un sut plasat de la 20 de metri. Scorul final avea sa fie stabilit in minutul 80, cand nou-intratul Andrei Pavel a transformat un penalty acordat pentru un fault al portarului asupra lui Andrei Mateiciuc.

Vezi o galerie FOTO realizata de Danut Chidovet!

Foresta: Carbune – Ionescu, Celeadnic, Vitelaru, Ghimp – Vamanu, Vreme, Lungu, Artenie – Grumezescu, R. Martin. Dupa pauza au mai evoluat: Onofras, Rigoni, Pavel, A. Mateiciuc, Bejenar si P. Mateciuc. Cristi Gulei si portarul Florin Logofatu au fost invoiti la amicalul cu CSM Pascani.

Foresta va disputa urmatorul meci de verificare sambata, 9 februarie, la Piatra Neamt, contra divizionarei secunde Aerostar Bacau.