FOTO | CSU Suceava – CSM Focşani: 27-19

CSU Suceava se simte bine in amicale. Echipa antrenata de Adrian Chirut si Iulian Andrei a bifat a treia victorie de la startul pregatirilor pentru viitorul sezon, dupa ce s-a impus joi seara, in sala LPS, cu scorul de 27-19, in fata celor de la CSM Focsani, in runda inaugurala a Memorialului “Mihai Mironiuc”.

Aflati la prima aparitie din aceasta vara in fata propriilor suporteri, sucevenii au inceput in forta si a condus in debutul intalnirii cu 2-0 si 3-1 pe tabela de marcaj. Cu ex-universitarii Marocico, Tutu si Eros in teren, focsanenii au revenit in minutul 11, cand s-au aflat pentru prima si ultima oara la conducere, la scorul de 3-4. Profitand si de cele trei aruncari de la 7 metri irosite de adversari, gazdele au marit ritmul dupa jumatatea primei reprize, iar pana in minutul 25 s-au distantat la cinci goluri, dupa ce Adi Tirzioru a punctat pe contraatac pentru 10-5. Oaspetii au redus din diferenta inaintea pauzei, care a consemnat un avantaj de trei goluri in favoarea CSU-ului, 12-9.

Gruparea suceveana a inceput mai bine partea secunda, iar in primele sase minute de la reluarea jocului s-a distantat pentru prima oara la sase lungimi, dupa ce Preda a inscris pentru 15-9. Ajutati dintre buturi de paradele nou-intratului George Selaru, care in 19 minute de joc a incasat doar patru goluri, dintre care doua din aruncari de la 7 metri, universitarii conduceau la intrarea in ultimele zece minute la o diferenta de opt goluri, 21-13, ecart care avea sa se pastreze pana la final. S-a terminat 27-19, iar CSU Suceava bifeaza astfel a treia victorie in fata celor din Focsani in mai putin de o saptamana.

CSU Suceava a mizat in meciul de joi pe urmatorul lot: C. Tcaciuc, Selaru, Duman – Ciubotariu (4 goluri), Puljizovic (4 goluri), Preda (3), Mitrea (3), Costea (3), Sipka (2), Tirzioru (2), Baican (2), R. Bursuc (2), C. Bursuc (1), Polocoser (1), I. Tcaciuc si Petrea. Antrenori: Adrian Chirut si Iulian Andrei.

Este adevarat ca am castigat, dar a fost un meci in care am facut multe greseli in fata unui adversar care nu a venit cu tot lotul la acest Memorial. Sunt multumit de cum au luptat baietii, au aratat multa disponibilitate la efort, dar mai avem foarte mult de lucrat mai ales la faza de finalizare, unde am irosit foarte multe mingi. In campionat va fi mult mai greu, ne asteapta o lupta crancena in partea de jos a clasamentului“, a declarat antrenorul principal de la CSU, Adrian Chirut.

Autor a patru goluri in partida de joi, Florin Ciobotariu (foto) considera ca rezultatele pozitive din amicale le ofera incredere universitarilor in perspectiva Ligii Nationale. “Daca in aceste meciuri de pregatire aratam determinare, cu siguranta vom aborda cu mai multa incredere si meciurile oficiale. Este adevarat, inca mai sunt nesincronizari in joc, dar acestea sunt normale, tinand cont ca au venit multi jucatori noi. Trebuie sa ne omogenizam cat mai repede, sa nu ne prinda startul campionatui nepregatiti. Este un lot in care se imbina experienta cu tineretea si vrem sa avem o exprimare cat mai buna in noul sezon. Vrem sa aducem lumea la sala si sa retraim din atmosfera de acum cativa ani, cand Suceava juca in cupele europene. Este adevarat, mai este mult pana sa ajunge din nou acolo, dar cu acest gand am plecat la drum”, a spus extrema CSU-ului.

Vezi o galerie FOTO de la amicalul CSU Suceava – CSM Focsani!