FOTO | Potaissa – CSU Suceava: 33-28

CSU Suceava a pierdut, cu scorul de 28-33, meciul disputat joi, pe terenul Potaissei Turda, in cadrul etapei a 8-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin.

Trupa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a inceput excelent confruntarea cu medaliata cu bronz din sezonul trecut, iar dupa primele zece minute de joc conducea la o diferenta de cinci goluri pe tabela, dupa ce Florin Ciubotariu marca pe contraatac pentru scorul de 3-8. Pe fondul unei triple eliminari in tabara suceveana, gazdele s-au apropiat la 6-8, dar finalul primei reprizei, unul extrem de tensionat din cauza deciziilor brigazii buzoiene de arbitri Baducu/Voicu, a apartinut universitarilor care au intrat la pauza cu un avantaj de trei reusite, scor 12-15. Gruparea din Turda a inceput sa recupereze din diferenta odata cu startul reprizei secunde, reusind sa egaleze in minutul 37, odata cu golul de 18-18 semnat de Ionut Ignat. Fara prea multe solutii pe banca de rezerva, formatia suceveana a cedat fizic in ultimul sfert de ora al intalnirii, cand Potaissa s-a desprins si s-a impus in final cu 33-28.

CSU Suceava: Duman, Bobeica – Tirzioru (8 goluri), Burlacu (6), Ciubotariu (5), Petrea (4), Baican (2), M. Sandu (1), Sipka (1), Olariu (1), Cotinghiu, Costea, I. Alexa, Tofanel si Potera. Antrenori: Adrian Chirut si Iulian Andrei.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Crisan!

7CSM Bucureşti9504242234815
8Minaur Baia Mare9504231228315
9HC Dobrogea Sud Constanta94232292191014
10HC Vaslui9405227256-2912
11CSM Focşani9216202221-197
12CSU SUCEAVA9216234256-227
13CSM Făgăraş9207221259-386
14Politehnica Iaşi9009251302-510

Liga Zimbrilor la handbal masculin va lua o pauza pana pe 4 noiembrie, cand CSU Suceava va primi pe teren propriu vizita celor de la HC Odorhei.