FOTO | Rapid – Dacia Unirea Brăila: 0-0

Rapid Suceava si Dacia Unirea Braila au incheiat fara gol, scor 0-0, partida amicala disputata miercuri, pe terenul sintetic al Liceului cu Program Sportiv.

Aflata la primul test serios de la startul pregatirilor de iarna, echipa antrenata de Costel Ilie si-a trecut in cont prima ocazie de gol in debutul intalnirii, dar portarul Mitrea a fost la post si a respins mingea de la coltul scurt la un sut trimis de Sandu. Venita la LPS direct din cantonamentul de la Campulung Moldovenesc, formatia braileana a trimis balonul in plasa la jumatate de ora de la fluierul de start, dar reusita oaspetilor a fost anulata de la margine pe motiv de off-side. La poarta cealalta, Tudorache a avut o buna oportunitate de a deschide scorul pe finalul primei reprize, dar a sutat in portarul advers din centrul careului. Cei doi antrenori au schimbat garniturile in partea secunda, una cu foarte putine ocazii de poarta, singura notabila fiind trecuta in dreptul aceluiasi Sandu, la un sut puternic din marginea careului, respins de Olaru.

Rapid Suceava (prima repriza): Niga – D. Balan, D. Ciobanu, Sfrijan, Semeghin – Aeroaiei, Apostol– Botezatu, Ghiorghiciuc, E. Sandu– Tudorache.

Rapid  Suceava (repriza a doua): Vl. Hantascu – Mateiciuc, Tautianu, Velescu, I. Mihai – Danila, Ghiorghiciuc – Jitariuc, E. Sandu, Bagu – T. Galan.

Pe final au mai intrat si juniorii: Nechifor, Pavaluc, Coroama si Corniciuc.

Mircea Negru a fost singurul component al lotului care nu a jucat in meciul de astazi, iar portarul Niga si mijlocasul Botezatu au parasit terenul accidentati.

Costel Ilie Panzaru Alin

Costel Ilie (antrenor Rapid Suceava): “A fost un joc bun, care si-a atins scopul. Tinand cont de perioada in care ne aflam, consider ca am facut un antrenament bun. Am avut ocazia sa-i vad si pe cei noi-veniti, iar deocamdata sunt multumit de impresia pe care mi-au lasat-o. Suferim in compartimentul median. Jucatorii care ii am la dispozitie au potential, dar unii au jucat mai putin, altii sunt prea cruzi. Suntem in cautari. Speram sa aducem cat mai repede un mijlocas si un stoper”.

Alin Panzaru (antrenor Braila): “A fost doar un meci de pregatire, in care ne-a interesat doar partea fizica. Reusitele tehnico-tactice urmeaza sa le mai aprofundam. In conditiile unui teren destul de greu, consider ca a fost un test util, in care am dat un timp egal de joc fiecarui component al lotului. A fost un meci bun, in compania unui adversar bun, pacat ca nu au fost si goluri. Se anunta o partea a doua a campionatului destul de echilibrata. La noi nu au existat schimbari foarte mari. Am adus doar doi jucatori si consider ca o sa facem o figura frumoasa in situatia in care vom ajunge in play-off. Odata cu injumatatirea punctelor, consider ca toate cele sase echipe vor avea sanse egale la primele doua locuri”.

Vezi aici o galerie FOTO de la acest meci!

Rapid va juca sambata, de la ora 11.00, cu juniorii de elita de la LPS Suceava.