FOTO | Foresta – Academica Clinceni: 0-1

Foresta si-a complicat si mai mult viata in subsolul clasamentului, dupa ce a pierdut sambata, pe stadionul Areni, in fata celor de la Academica Clinceni, cu scorul de 0-1, intr-un meci din cadrul etapei a XXVI-a a Ligii a II-a la fotbal.

Formatia suceveana si-a trecut in cont prima ocazie de gol in minutul 4, cand moldoveanul Lupusor a centrat de pe partea stanga, Opris, folosit sambata ca varf impins, a reluat din 12 metri, dar un fundas ilfovean s-a opus golului, respingand mingea din apropierea liniei portii. “Galben-verzii” au avut o noua sansa de a dechide scorul in minutul 13, cand francezul Konate a reluat cu latul din interiorul careului, insa Ureche a fost la post si a retinut balonul. Academica a pus usor-usor stapanire pe meci, bifand prima mare ocazie de gol la jumatatea reprizei intai, cand Sandru a sutat in bara laterala a portii aparate de Began. Peste doar trei minute, Tarsa a trimis pe jos din marginea careului, dar portarul Forestei a respins mingea in corner. A fost 0-0 la pauza.

Florentin Petre a mutat la pauza, l-a introdus in teren pe francezul Kharoubi, dar prima ocazie de gol din repriza secunda a apartinut tot oaspetilor, Vlad Mihalcea trimitand mingea putin peste bara transversala cu un sut de la 20 de metri. Pe fondul unui joc deschis, gazdele au replicat in minutul 66, cand Opris a scapat singur spre poarta,  a sutat din interiorul careului, dar Ureche a respins in corner. Faza avea sa fie trasa la indigo peste zece minute, cand portarul Academicii s-a opus din nou in fata lui Opris. Gruparea ilfoveana avea sa dea lovitura pe Areni in minutul 90, cand Konate a trimis o minge “acasa”, portarul Began a retinut-o, iar centralul bucurestean Cristian Georgescu a dictat lovitura libera indirecta de pe linia de 6 metri. Oaspetii au executat faza fixa in zid, Stanescu a respins pe linia careului mare, de unde Tarsa a marcat golul victoriei cu un sut pe jos, langa bara, Began fiind cazut in partea opusa. Gazdele au avut sansa egalarii la ultima faza, dar Ureche a retinut mingea la o lovitura cu capul trimisa de Konate.  Foresta – Academica Clinceni s-a terminat 0-1, la finalul unui meci cu multi nervi intr-o tabara suceveana care a ajuns acum la trei puncte sub linia rosie a retrogradarii.

Foresta: Began – Onofras, Mateciuc, Konate, Musea – Cerlinca, Stanescu, Danila (’46 Kharoubi), Lupusor, Renquin – Opris (’80 Martin). Antrenor: Florentin Petre.

Academica: Ureche – Achim, Gaina, Rauta, Dobrescu, Paturca, Barbu, Tarsa, Mihalcea (’70 Moldovan), Popescu (’79 Gheorghe), Sandru (’58 Blejdea). Antrenor: Ilie Poenaru.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!