FOTO| Pojorata a promovat

Judetul Suceava va avea din toamna doua echipe la matineu. Bucovina Pojorata a reusit o promovare istorica in Liga a II-a a fotbalului romanesc, dupa ce a castigat astazi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, in fata iesenilor de la AS Stiinta Miroslava.

Sustinuta de pe marginea terenului de circa 2.000 de spectatori, printre care si presedintele Consiliului Judetean Suceava, Catalin Nechifor, echipa antrenata de Danut Mandrila a avut parte de un start perfect de meci, reusind sa deschida scorul inca din minutul 5, cand golgheterul seriei intai, Vali Buhacianu, a inscris cu capul in urma unui corner de pe partea stanga. Oaspetii au replicat la jumatatea primei reprize, reusind sa restabileasca egalitatea prin Tudorache, care l-a invins pe Puianu dupa o pasa in adancime.

Golul promovarii s-a lasat asteptat, dar a picat in minutul 82, cand Colta a inscris cu un sut superb din coltul careului mare. Doua minute mai tarziu, mijlocasul ofensiv al bucovinenilor a vazut al doilea galben din partea centralului muresean Florin Andrei, dar nu a mai contat. Bucovina Pojorata – Stiinta Miroslava s-a terminat 2-1, iar pe stadionul de la poalele Raraului s-a declansat hora bucuriei. In doar doua sezoane, formatia din Pojorata a ajuns dintr-o invitata in Liga a IV-a tocmai in Liga a II-a.

Bucovina Pojorata a evoluat in meciul de astazi in urmatoarea formula: Puianu – Cristescu, Prundean, Patca, Dutica  – Varlan, Stanescu, Colta, Padurariu – Buhacianu, S. Rus. Antrenor: Danut Mandrila. Au mai intrat: A. Razlog si Tivodar.

Vezi o galerie FOTO de la acest meci!

Bucovina Radauti a terminat sezonul pe locul 8

Intr-un alt meci al ultimei runde a Ligii a III-a, Bucovina Radauto s-a impus, cu scorul de 2-1, pe terenul celor de la Ceahlaul II Piatra Neamt si a incheiat sezonul pe locul 8. Trupa lui Iulian Ionesi sI-a asigurat victoria prin golurile marcate de Julei (‘5) si Hrimiuc (‘75), dupa ce nemtenii egalasera in prima repriza prin R. Ungureanu (‘28).