Juniorii 3 de la LPS Suceava au debutat cu brio în 2024

Echipa de handbal Juniori 3 de la LPS Suceava a câștigat primul meci oficial din 2024, susținut pe teren propriu în compania celor de la LPS Iași. Chiar dacă au fost conduși la pauză cu 10-12, jucătorii antrenați de Cristian Adomnicăi și-au revenit în repriza secundă și s-au impus în final la o diferență de cinci goluri, scor 30-25.

LPS Suceava: Mihnea Gălățeanu, Matei Macoveiciuc, Iustin Lupu – Ștefan Savu (8 goluri), David Plămadă 7, Ștefan Fadur 3, Arian Giurcă 3, Rareș Mitrea 2, Filip Ciubotariu 2, Matei Șoldănescu 1, Paul Mironescu 1, Matei Ursaciuc 1, Darius Crăciun 1, Albert Rudai 1, Matei Haidău, Darius Bejinari; Antrenor: Cristian Adomnicăi.

După șase etape disputate în Campionatul Național de handbal pentru Juniori 3, LPS Suceava se află pe locul secund în Seria A, la 2 puncte în spatele liderului CSU Suceava, și la 4 puncte în fața celor de la LPS Piatra Neamț, care are și un meci în plus disputat.

Clasament Handbal Juniori 3 Seria A

Juniorii 3 de la CSU Suceava au ajuns la a șasea victorie în tot atâtea meciuri jucate în actualul sezon, 21-54 (8-27), pe terenul celor de la LPS Piatra Neamț. Ioan Tcaciuc, cel care a condus echipa în lipsa lui Adrian Chiruț, a mizat pe următorii jucători: Doroftei – Rotari (9 goluri), Lupu 8, Mihoc 6, Coșereanu 6, George 5, Babiuc 4, Mujdei 4, Șut 3, Ghivnici 3, Tabarcea 2, Cumpănașu 2, Iavni 1, Blîndu 1, Avramiuc, Droniuc.

Următoarea etapă programează meciul direct dintre primele două clasate, CSU Suceava și LPS Suceava.