FOTO | Bucovina – CS Năvodari: 29-44

CSM Bucovina Suceava a debutat cu o infrangere in noul sezon al Diviziei Nationale de rugby. In primul meci oficial din aceasta toamna, echipa preluata de antrenorul Marius Coltuneac a cedat sambata, pe terenul complexului Unirea, cu scorul de 29-44, in fata liderului clasamentului, CS Navodari.

Anuntata drept principala favorita la promovare, gruparea dobrogeana a condus ostilitatile in nordul Moldovei si a intrat la pauza cu un avantaj de 24-10 la finalul unei prime reprize, in care Dtefancu a reusit un eseu, iar Sabin Cretu o lovitura de pedeapsa si o transformare pentru suceveni. In partea secunda, gazdele au mai reusit trei incercari prin Lucian Preutescu, Octavian Scolobiuc si Ionut Florea, dar au suferit pe faza defensiva si la capitolul pregatire fizica. De partea cealalta, CS Navodari si-a mai trecut in cont doua eseuri pe contraatac, s-a impus in cele din urma cu 44-29 si si-a luat astfel a mica revansa dupa finala de campionat pierduta in vara in fata Bucovinei.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!

Ne asteptam la un meci greu pentru ca echipa din Navodari are in componenta jucatori de valoare. Suntem inca la inceput de drum, suntem putin in urma cu pregatirea si asta s-a vazut pe teren. Diferenta de scor mi se pare putin cam mare. Suntem echipa campioana si trebuie sa vina cat mai repede si rezultatele”, a spus antrenorul Marius Coltuneac.