VIDEO & FOTO| CSU Suceava – HC Vaslui: 23-19

CSU Suceava si-a trecut in cont a treia victorie stagionala in Liga Nationala de handbal masculin, dupa ce s-a impus vineri, cu scorul de 23-19, in fata celor de la HC Vaslui, intr-un meci desfasurat in Sala „Elisabeta Lipa” din Botosani.

Vezi o galerie FOTO de la meciul CSU Suceava – HC Vaslui!

Incurajata din tribune de peste 500 de suporteri veniti de la Suceava, trupa antrenata de Adi Chirut a inceput mai bine derby-ul Moldovei, iar dupa primele zece minute s-a desprins la doua goluri pe tabela de marcaj, dupa ce Tarzioru marca pentru scorul de 4-2. Favorita pe hartie, gruparea vasluiana a restabilit insa repede egalitatea si chiar s-a distantat la doua reusite pana in minutul 18, cand Mihai Bujor ducea scorul la 5-7 cu o aruncare de la 7 metri. Sebastian Polocoser a egalat la 8-8, dar finalul primei reprize a apartinut echipei vasluiene, care a intrat la pauza cu in avans de trei goluri, scor 10-13.

csu-suceava-hc-vaslui-1

Sucevenii au schimbat portarul la pauza, iar nou-intratul Selaru avea sa fie jucatorul meciului. Pe fondul interventiilor sale, universitarii au redus treptat din handicap. Petrea i-a apropiat pe suceveni la doua goluri in minutul 39, la 13-15, iar pe fondul unei superioritati numerice, Adi Tarzioru a redus diferenta la minimum in minutul 47, la 15-16. Ultimele noua minute au fost de poveste pentru „alb-albastri”, in conditiile care Selaru a inchis poarta formatiei sucevene pana la final, blocand inclusiv doua aruncari de la sapte metri. Ciubotariu a egalat situatia la 19-19, iar in ultimele patru minute, CSU a mai punctat de tot atatea ori, Gabi Burlacu inchizand tabela la 23-19.

csu-suceava-hc-vaslui

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Selaru – Tarzioru (6 goluri), Sipka (5 goluri), Mitrea (3 goluri), Polocoser (2 goluri), Ciubotariu (2 goluri), Preda (1 gol), Baican (1 gol), Petrea (1 gol), Olariu (1 gol), Burlacu (1 gol), Puljizovic, I. Tcaciuc, C. Bursuc si Soldanescu. Antrenori: Adrian Chirut si Iulian Andrei.

HC Vaslui: Tamas, Pralea – G. Bujor (7 goluri), M. Bujor (6 goluri), Barac (3 goluri), M. Sandu (1 gol), Hagiu (1 gol), Dediu (1 gol), Popa, Busecan, Hrimiuc, Moldovanu, Cumpanici, Anton si Iftene. Antrenor: Sandu Iacob.

sandu-iacob-adi-chirut

Nu am avut multe seri ca aceasta in cariera mea. Publicul mi-a dat o energie incredibila. Important este ca am prins o zi buna cand echipa avea foarte multa nevoie. Daca jucam cu totii foarte bine, castigam la zece goluri diferenta. Poate ca in meciul urmator poarta nu va mai merge si va fi important sa mearga atacul”, a recunoscut la final portarul George Selaru, omul meciului de vineri. La randul sau, antrenorul Adi Chirut a declarat dupa succesul cu HC Vaslui: “Este o victorie mare de care trebuie sa ne bucuram. A existat o mobilizare poate prea mare pentru acest meci si din acest motiv au aparut si acele foarte multe greseli de prindere-pasare. Numai in prima repriza am pierdut sapte mingi. S-a vazut acest lucru si in atac, unde n-am avut curajul de a ataca poarta decisiv. Vreau sa le multumesc spectatorilor care au fost alaturi de noi aici la Botosani. Speram sa fie primul si ultimul meci jucat in alta parte, in alta sala”.

De partea cealalta, antrenorul Sandu Iacob a pus infrangerea echipei vasluiene pe seama interventiilor lui George Selaru.  “Am dominat fizic, mental, o buna parte din meci, dar Suceava a condus cand trebuia, adica la final. Asta si datorita inspiratiei lui Selaru. Practic, intr-o mare proportie, e victoria lui. A prins o zi extraordinara. A fost in sala si o atmosfera specifica spectatorilor suceveni, care au pus presiune. Victoriile si infrangerile fac parte din joc. Nu suntem nici campioana Romaniei, dar nici ultima clasata din sezonul trecut. Incercam sa tragem niste invataminte. La nivel de aparare nu am ce sa le reprosez baietilor mei. A fost incrancenare maxima, emotii, rasturnari de scor, un meci pe care trebuie sa-l vedem in permanenta in Liga Nationala”, a spus Iacob.

14HC "Adrian Petrea" Reşiţa00000000

In runda viitoare, CSU Suceava va evolua pe terenul campioanei Dinamo Bucuresti, intr-un meci transmis in direct de TVR 2, miercuri, de la ora 16.00.