CSU Suceava – CSM Bucureşti: 29-32

CSU Suceava a suferit a doua infrangere consecutiva in Liga Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce a cedat sambata, in Sala “Dumitru Bernicu”, cu scorul de 29-32 (19-14), in fata vicecampioanei en-titre CSM Bucuresti, la finalul unei partide stricata practic de brigada nemteana Murariu/Tabacariu.

Aflata la prima aparitie stagionala in fata publicului sucevean, trupa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a inceput fara trac intalnirea de sambata, iar fondul catorva interventii bune avute de Cristi Tcaciuc, conducea dupa primele zece minute la o diferenta de cinci goluri, scor 7-2. In ciuda time-out-ului cerut de tabara bucuresteana, oaspetii, cu o aparare extrem de permisiva, nu au reusit sa se apropie la mai putin de trei goluri pe tabela de marcaj, universitarii intrand la cabine cu un avantaj nesperat, scor 19-14.

Trupa pregatita de Pau Campos a schimbat foaia la pauza, iar pe fondul unei aparari mult mai agresive si a paradelor lui Sunjic, a egalat situatia in minutul 43, odata cu golul de 21-21 inscris de spaniolul Tioumentsev. Intrati in ultimele zece minute cu un dezvantaj de patru goluri, scor 22-26, universitarii au incercat sa revina in joc, dar s-au lovit de deciziile scandaloase ale arbitrilor Murariu si Tabacariu, totul culminand in minutul 55 cu eliminarea secundului Iulian Andrei, care a protestat la un “semicerc” imaginar fluierat impotriva echipei sucevene. Gazdele au avut o ultima sansa de a intra in meci in minutul 57, dar Burlacu a ratat pe contraatac, in pozitie de unu la unu cu portarul Sunjic, la scorul de 27-29.  CSU Suceava – CSM Bucuresti s-a terminat 29-32, iar universitarii coboara in jumatatea inferioara a clasamentului, in vreme ce gruparea din Capitala bifeaza in nordul Moldovei prima victorie stagionala.

Vezi o galerie FOTO realizata de Daniel Vatamanu!

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Duman, Bobeica – Tirzioru (8 goluri), Olariu (6 goluri), Ciubotariu (4 goluri), Petrea (4 goluri), Baican (3 goluri), Burlacu (2), Sipka (1), M. Sandu (1), I. Tcaciuc, Costea, Cotinghiu, Potera si Tofanel.

CSM Bucuresti: Ciobanu, Sunjic – Georgievski (7 goluri), Robledo (7 goluri), Tioumentsev (4 goluri), Somlea (4 goluri), Szasz (4), Onyejekwe (3), Hrastnik (2), Negru (1), Militaru, Rotaru, Humet, Novanc, Ramba si Manescu.

Chirut: „Diferenta a fost facuta de arbitri”

Adi Chirut a dat vina pe maniera de arbitraj dupa infrangerea de sambata. “Diferenta a fost facuta de arbitri, pe care astazi i-a vazut toata lumea ca nu pot sa traga cu echipele mici. Prin minutul 20, oaspetilor practic nu le venea sa creada cat este scorul pe tabela. Pe teren nu s-a simtit diferenta dintre bugetul lor de 5 milioane si bugetul nostru. In repriza a doua, adversarii au avut o aparare mult mai dura, permisa de cei doi arbitri. Au avut si schimbari post pe post, in timp ce noi am dus aproape tot meciul in opt oameni. In aceste conditii a fost greu sa facem fata pe final”, a declarat antrenorul principal  de la CSU Suceava la finalul meciului.

S-a vazut ca nu mai este nici meci usor in Liga Nationala, niciun meci pe care sa-i castigi inainte sa cobori din autocar. Cei de la Suceava s-au daruit la maxim si vreau sa-i felicit pentru jocul din acest inceput de campionat. Au insa jucatori tineri, o banca scurta si era greu sa reziste 60 de minute la un ritm ridicat. Noi, am avut si o problema pe partea de aparare in prima repriza. Ne-am cizelat putin la pauza, a inceput sa functioneze si poarta si asa am intrat in meci, iar pe final ne-am distantat si am castigat”, a spus Marius Pintea, coordonator tehnic la CSMB.