VIDEO | Foresta a urcat pe primul loc al clasamentului

Foresta a urcat pe primul loc in clasamentul Seriei I a Ligii a III-a, dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul din Uricani, in fata celor de la Stiinta Miroslava, cu scorul de 1-0, in derbyul primei etape a returului de campionat.

Gruparea ieseana si-a creat prima ocazie de gol in minutul 12, cand portarul Gal a respins mingea de sub transversala, la un sut puternic, din marginea careului, trimis de Unghianu.

Cu doua varfuri clasice in teren, “galben-verzii” au replicat prin Marin, care a primit o pasa in flancul drept, a tras din prima la poarta, dar Turita a respins in corner de la radacina barei.

Pe fondul unui joc echilibrat, trupa antrenata de Ivan Gvozdenovic a deschis scorul la Uricani in minutul 30, cand Druga a transformat impecabil o lovitura libera de la 20 de metri, la care balonul s-a oprit in vinclu portii iesene.

Detronata din fotoliul de lider la scorul de la pauza, echipa lui Cristi Popovici a fortat egalarea in debutul reprizei secunde, dar mingea trimisa de Florean din lovitura libera a ocolit tinta.

Grupata in aparare, Foresta isi putea securiza victoria pe contraatac, dar Marin a ratat in doua randuri desprinderea. Ocaziile insa nu s-au razbunat, nici macar in minutul 87, cand Nemtanu a sutat din mijlocul careului, putin pentru poarta lui Gal.

Vitu a incasat al doilea cartonas galben in ultimele minute ale intalnirii, dar eliminarea sa a contat doar pentru statistici. Foresta s-a impus in final cu scorul de 1-0, iar gruparea de pe Areni urca pe primul loc al clasamentului, asta cel putin pana miercuri, cand este programata partida restanta dintre Stiinta Miroslava si CSM Pascani.

Foresta Suceava: Gal – Druga, Celeadnic, Vitu, Novacek, Stanescu, Filip, Farcasan, Cerlinca, Martin, Marin. Au mai intrat: Cimbru, Mateciuc si Da Silva.