FOTO| CS Vicov Bucovina – CSU Suceava: 17-50

CSU Suceava a ramas pe primul loc al clasamentului in seria de est a Diviziei A la handbal masculin, dupa ce s-a impus duminica pe terenul celor de la CS Vicov Bucovina, cu un categoric scor de 50-17, in ultimul meci al etapei a II-a.

Fara doi oameni de baza pe foaia de joc, Burlacu si Bursuc fiind menajati, universitarii au inceput en-fanfare intalnirea din sala de Vicovu de Jos, iar pe fondul paradelor portarului Cristi Tcaciuc, si el autor a unui gol, conduceau in minutul 23 cu un incredibil 21-1. Gazdele au gasit drumul spre poarta abia pe finalul primei reprize, pauza consemand un avantaj de 23 de goluri in contul CSU-ului, scor 29-6. Formatia antrenata de Razvan Bernicu a continuat recitalul in repriza secunda, iar pe fondul contraatacurilor lui Preda, Velea si Aldica au atins cota de 40 de goluri inscrise in minutul 46. De partea cealalta, cu Carcea in postura de principal marcator, vicovenii au inscris mai bine de jumatate din golurile lor abia in ultimul sfert de ora al intalnirii. CSU Suceava s-a impus in cele din urma in duelul judetean cu CS Vicov cu 50-17, o diferenta de scor care o mentine pe primul loc inaintea primului examen adevarat din actualul sezon: meciul de sambata viitoare, de pe teren propriu, cu HC Dobrogea Sud, principala contracandidata la promovarea in Liga Nationala.

CSU Suceava: C. Tcaciuc (1 gol), Spiridon, Manea – Preda (10 goluri), Velea (9 goluri), Aldica (8 goluri), Alexa (7 goluri), Petrea (6 goluri), Vele (3 goluri), Costea (3 goluri), Baican (3 goluri) si I. Tcaciuc. Antrenor: Razvan Bernicu.