FOTO| Rapid – Pojorâta: 4-1

Rapid Suceava a ajuns la al treilea amical consecutiv in care reuseste sa marcheze de patru ori. Divizionara secunda s-a impus cu scorul de 4-1(3-1) in fata liderului seriei I din liga a III-a, Bucovina Pojorata, intr-un meci disputat sambata pe stadionul „1 Mai” din Itcani.

Centralul partidei, Robert Șröder, a acordat trei lovituri de la 11 metri, toate pana la pauza. Prima a fost dictata pentru un fault comis asupra lui Golofca. Tot el a executat penalty-ul, dar mingea a fost o prada usoara pentru Jan Turita, care a pastra scorul neschimbat. La poarta opusa insa, Buhacianu nu l-a iertat pe Pascal, iar oaspetii conduceau cu 0-1 la jumatatea primei reprize. Dupa cateva minute, Semeghin a executat un corner de pe partea dreapta, iar Ferariu, lasat nemarcat la coltul lung, a restabilit egalitatea. Pojorata putea reveni in avantaj, dar varfurile oaspetilor s-au incurcat in fata lui Pascal. Mai maturi, „ceferistii” au punctat in ultimele minute dinaintea pauzei. Golofca a obtinut un nou penalty transformat de aceasta data, de Sumanariu. Buziuc a bifat apoi primul sau gol in tricoul Rapidului, dupa o semifoarfeca din 6 metri (foto), si a stabilit scorul pauzei la 3-1.

In repriza secunda antrenorii celor doua formatii au schimbat partiturile, iar balanta s-a inclinat in dreptul Rapidului. Bara transversala a lui Negru si executia acrobatica a lui Marinkovic pe langa vincu aveau sa anunte ultimul gol al meciului. Marinkovic a patruns in flancul drept si a pasat in centrul careului, de unde Ghiorghiciuc a reluat in plasa. „Ceferistii” au dominat jocul pana la final, insa scorul a ramas neschimbat: 4-1.

Rapid  (prima repriza): Pascal – Semeghin, Sava, Ferariu, Sfrijan – Tiron, Apostol, Ghiorghiciuc, Sumanariu, Golofca – Buziuc. Rapid (repriza a doua): Roheţki – Spătar, Plecanciu, Velescu, Vornicu – Bâgu, Săvoaia, Ghiorghiciuc – Marinkovic, Negru, Golofca.