Știința Bacău – CSM Suceava: 3-1

CSM Suceava a înregistrat a cincea înfrângere stagională în Divizia A2 la volei masculin, după ce pierdut sâmbătă, pe terenul liderului seriei de est, Știința Bacău, cu scorul de 1-3, într-un meci contând pentru penultima etapă a sezonului regulat.

Trupa antrenată de Victor Pancu a început dezinvolt întâlnirea, a condus mai tot timpul pe parcursul primului set, câștigat de Sasu și compania în prelungiri, cu scorul de 28-26. Băcăuanii au întors însă soarta meciului, păstrând toate punctele acasă, după ce s-au impus în următoarele trei seturi cu scorurile de 25-22, 25-13 și 25-18.

volei CSM Suceava

Știința Bacău: Andrei Achimescu, Eduard Ocunschi, Roberto Lazăr, Mario Drăghici, Ciprian Vițelaru, Răzvan Purice, Andrei Ursache – libero. Au mai jucat Andrei Sărăcuțu și Ștefan Cazacu. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

CSM Suceava: Andrei Sasu, Vlad Mihuț, Lucian Huțuleac, Andrei Giurcă, Robert Petraru, Marius Gontariu, Tudor Orășanu – libero. Au mai jucat Andrei Tanasă și Emanuel Amariei. Antrenor: Victor Pancu.

Rezultatele etapei a IX-a:

Știința Bacău – CSM Suceava 3-1
Steaua București – Dacia Buzău 3-0
Rapid București – Știința București 3-1

În urma acestui eșec, CSM Suceava a fost egalată la puncte de Rapid București, astfel că întâlnirea directă pe care cele două formații o au programată sâmbătă, în sala Unirea, va fi decisivă în desemnarea ocupantei locului 3 la finalul sezonului regulat.