Rapid – Kosarom Paşcani: 4-1

Rapid Suceava se simte din ce in ce mai bine in jocurile amicale. Trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a obtinut cea mai concludenta victorie de la startul pregatirilor de iarna, dupa ce s-a impus astazi, cu scorul de 4-1, in fata divizionarei a treia Kosarom Pascani, intr-un meci disputat la baza sportiva de la Sfantul Ilie.

“Ceferistii” au dominat prima repriza, deschizand scorul la jumatate de ora de la fluierul de start prin Vitu, care trimis mingea cu capul in plasa in urma unui corner batut de Semeghin. Peste doar cinci minute, a picat si golul doi in poarta aparata de suceveanul Mihai Luca, la o noua faza fixa executata de Semeghin si finalizata de aceasta data de Sava, tot cu capul. Rapidistii aveau sa-si tripleze avantajul in minutul 60, cand nou-intratul Paius a centrat dintr-o lovitura de colt de pe partea dreapta, iar Maftei si-a introdus mingea in propria poarta. De partea cealalta, mai prezenti in ofensiva odata cu schimbarile din garnitura suceveana, pascanenii au inscris golul de onoare prin Lipovanu, care a transformat un penalty acordat pentru un fault comis de Arotaritei. Scorul final avea sa fie stabilit in ultimul minut cand Ionesi a recuperat o minge la mijlocul terenului, a pivotat pe langa un adversar, l-a lansat pe culoar pe Ioancea (foto), iar acesta a punctat la coltul lung pentru 4-1.

Rapid Suceava: Pascal – I. Plamada, Sava, Vitu, Spatar – Golofca, Stanescu, Sumanariu, Semeghin – Arotaritei, Negru. Au mai intrat: Arteni, Dutica, Ioancea, Ionesi, Bagu, Federovici si Paius. Antrenori: Bogdan Tudoreanu si Laurentiu Andries. Velescu, Ferariu si Cerlinca au urmarit jocul de pe margine, toti fiind menajati.

DSC_4067

Bogdan Tudoreanu (antrenor Rapid): „Ma declar multumit dupa toata aceasta perioada de semicantonament. Baietii s-au pregatit bine in conditiile pe care le-am avut. Am facut trei meciuri bune, tinand cont ca am jucat pe niste terenuri aproape impracticabile, dar cred ca cel mai concludent test in vom sustine sambata, la Piatra Neamt. Vom juca pe un teren bun contra unei echipe puternice si abia acolo vom afla adevaratul nostru potential.