FOTO | FC Hermannstadt – Foresta: 2-0

Foresta s-a intors cu mana goala de la Sibiu. Echipa suceveana a pierdut sambata, pe terenul liderului clasamentului Ligii a II-a, FC Hermannstadt, cu scorul de 0-2, intr-un meci ce a contat pentru etapa a IX-a din actualul sezon.

Pusa in garda de miscarile de trupe din tabara adversa, echipa antrenata de Alexandru Pelici si-a simplificat misiunea inca din minutul 6, cand Neagu a centrat in careu, Began nu a ajuns la minge, iar capitanul gazdelor, Razvan Dalbea, a marcat cu toata poarta goala pentru 1-0.  “Galben-verzii” au reactionat prin Belevschi, dar mingea trimisa din lovitura libera de fundasul basarabean a ajuns in plasa laterala a portii aparate de Cabuz. Gazdele isi puteau dubla avantajul pana la pauza, dar Began s-a opus in doua randuri la executiile lui Lupu si Neagu, iar Bogdan Rusu a ratat tinta din pasa lui Neacsa.

Vezi o galerie FOTO realizata de Valentin Macrea!

Scenariu s-a repetat in repriza secunda, inceputa la fel de bine de gruparea sibiana, care a inscris din nou la doua minute de la reluarea jocului, cand fostul atacant de pe Areni, Bogdan Rusu, l-a invins pe Began cu o lovitura de cap de la coltul scurt, dupa o centrare trimisa de Pamfile. Rusu a trimis apoi in bratele lui Began, Neacsa l-a luat la randul sau la tinta pe goalkeeperul oaspetilor, Neagu a sutut apoi in blocajul de pe linia portii sucevene, iar acelasi Began s-a opus apoi la o lovitura libera batuta de Neacsa. Pe contre, trupa antrenata de Nuno Pedro a avut doua situatii de a inscrie prin Cerlinca, dar portarul Cabuz a intervenit de fiecare data. In minutul 67, a respins din vinclu sutul mijlocasului sucevean, iar trei minute mai tarziu a salvat de langa bara o minge trimisa cu pamantul. Rusu putea modifica tabela la scor de forfait in minutul 72, dar sutul expediat de atacantului sibienilor a fost deviat in bara transversala de portarul Razvan Began. FC Hermannstadt – Foresta s-a terminat 2-0, un rezultat care detaseaza formatia sibiana la cinci puncte in fruntea clasamentului Ligii a II-a. De partea cealalta, echipa suceveana ramane pe ultimul loc, cu un singur punct cucerit in in ultimele 17 deplasari.

FC Hermannstadt: Cabuz – M. Stancu, R. Crisan, I. Stoica, Pamfile – Dâlbea, Boboc – Al. Neacsa (’68 Petrescu), Bg. Rusu, S. Lupu (’58 Herghelegiu) – C. Neagu (’77 Dan Roman). Antrenor: Alexandru Pelici.

Foresta Suceava: Began – Onofras (’29 Coroama), Diallo, Pappoe (’58 Renquin), Belevschi – Cerlinca, Vl. Stanescu, Acolatse (’63 Prisacaru), Kimbaloula – Chalabi, R. Sumanariu. Antrenor: Nuno Pedro.

Nuno Pedro: “Rezultatul este just”

Nuno Pedro a recunoscut ca victoria gazdelor este justa. “Rezultatul final just. Stiam de la bun inceput ca vom intalni o echipa puternica, experimentata, cu jucatori de calitate si care, in opinia mea, e principala candidata la promovare. E un joc pierdut pentru noi. Speram sa ne luam revansa in etapa viitoare”, a declarat antrenorul Forestei, Nuno Pedro.

De partea cealalta, tehnicianul gazdelor, Alexandru Pelici, a laudat echipa suceveana. “Foresta o echipa care sufera la capitolul omogenitate. Are jucatori de calitate si va pune probleme multor echipe cand se va pune la punct si pe partea fizica. A venit cu un moral bun la Sibiu, dar nu ne-a surprins cu nimic. Am fost mai maturi in joc, iar victoria noastra e absolut meritata, nu poate fi pusa la indoiala. Diferenta de scor putea fi chiar mai mare daca fructificam macar jumatate din ocaziile de gol pe care le-am avut astazi”, a declarat antrenorul celor de la FC Hermannstadt.