Toma Niga, neînvins la revenirea în Liga I

Toma Niga a debutat la Politehnica Iași în meciul pe care echipa antrenată de Leo Grozavu l-a încheiat la egalitate, scor 1-1, pe terenul celor de la FCU Craiova, marți, în deschiderea etapei a 28-a din Liga I. Fostul portar al Forestei a intrat pe teren în minutul 24, în locul accidentatului Ionuț Ailenei, și nu a primit gol până la finalul întâlnirii.

Gazdele au deschis scorul prin nigerianul Jibril Ibrahim, în minutul 19, din centrarea lui Aurelian Chițu. Ieșenii au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin tunisianul Adel Bettaieb.

Originar din comuna Frumosu, Toma Niga a efectuat junioratul la Liceul cu Program Sportiv Suceava, sub îndrumarea antrenorului Marius Lup. A debutat în fotbalul mare la Rapid CFR Suceava, iar în 2017 a fost achiziționat de FCSB, care l-a mprumutat ulterior la Academica Clinceni și FC Hermannstadt, la sibieni bifând două meciuri în Liga I.

În vara lui 2022, Niga a revenit liber de contract la Suceava, unde a jucat pentru Foresta până în această iarnă, când echipa s-a destrămat.