Foresta încheie runda la Oradea, în direct la Digi Sport şi Dolce Sport!

Foresta trage cortina peste etapa a XIV-a a Ligii a II-a, echipa suceveana urmand sa infrunte luni, cu incepere de la ora 14.00, in direct la Digi Sport si Dolce Sport, nou-promovata Luceafarul Oradea, intr-un meci programat pe stadionul din localitatea Sinmartin. Ajunsa pe locul 4 in urma rezultatelor inregistrate in ultimele trei zile in liga secunda, trupa antrenata de Cristi Popovici s-a deplasat pe malul Crisului Repede cu gandul la o victorie care sa o readuca in trioul fruntas. “Ne asteapta un meci foarte important la Oradea, de unde suntem obligati sa ne intoarcem cu trei puncte pentru a ramane aproape de primele trei clasate. Nu va fi insa un meci usor, pentru ca Luceafarul este o echipa buna, care la ultimul joc pe teren propriu, a invins Chindia cu 2-0”, a declarat Cristi Popovici inaintea meciului de luni.

„Galben-verzii”  au facut deplasarea cu escala la Cluj

Pentru ca “galben-verzii” sa fie cat mai proaspeti la ora meciului, delegatia suceveana a plecat spre Ardeal inca de sambata. Semeghin si compania au innoptat la Cluj, unde, duminica, au avut programat un antrenament, dupa care au plecat spre Oradea. “A fost un mare consum de energie cu Steaua si cu siguranta au ramas niste urme in randul jucatorilor. Din acest motiv am ales sa facem deplasarea din doua bucati. Per total, am avut cam 80 de ore la dispozitie sa ne recuperam. Cred ca a fost suficient timp sa avem forte proaspete la ora jocului de la Oradea„, a spus Popovici.

Foresta Suceava (echipa probabila): Niga – D. Balan, Lung, Al. Mutu, Semeghin – Cerlinca, Vl. Stanescu, Dumitriu, Cainari – Bg. Rusu, M. Matei.

Bundea: “Foresta este cea mai buna echipa din serie”

De partea cealalta, oradenii considera ca Foresta este cel mai tare adversar din campionat. „Cu siguranta vom avea un meci dificil, întrucât Foresta este cea mai buna echipa din serie pe care o vom întâlni. Baietii nostri au demonstrat ca se pot mobiliza la maximum atunci când întâlnesc adversari valorosi si am încredere ca vom obtine rezultatul dorit”, a declarat directorul sportiv al gruparii bihorene, Zeno Bundea. „Daca vom avea aceeasi atitudine si organizare ca si în jocul cu Chindia vom obtine un rezultat care sa ne multumeasca si pe noi si pe cei care vin la stadion”, a completat capitanul echipei Luceafarul Oradea, Constantin Rosu.

Foresta este favorita la casele de pariuri, cu o cota de 2.25 pentru o victorie la Oradea. De partea cealalta, un eventual succes al gazdelor de la Luceafarul este cotat cu 2.80, in vreme ce un rezultat de egalitate are o cota de 3.20.