VIDEO| Rapid – Voluntari: 0-1

Rapidul a suferit a doua înfrângere în decurs de doar trei zile, după ce a pierdut sâmbătă, pe stadionul Areni, cu scorul de 0-1, în faţa liderului clasamentului seriei întâi, FC Voluntari, într-o partidă contând pentru penultima etapă din cadrul sezonului regulat al ligii secunde.

Venită în nordul Moldovei din postura de principală candidată la promovare, gruparea ilfoveană a deschis scorul încă din minutul 8, prin ex-rapidistul Marius Matei, care a primit o pasă la marginea careului şi l-a învins pe Roheţki cu un şut din întoarcere la colţul lung. “Ceferiştii” au încercat să reacţioneze imediat, dar mingea trimisă cu capul de Marinkovic a trecut peste transversală, iar mai apoi Ghiorghiciuc a şutat pe lângă ţintă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. Pe contraatac, oaspeţii îşi puteau dubla avantajul în minutul 20, când Cârstocea a şutat din unghi, Roheţki a respins mingea în faţă, dar scăriţa încercată de golgheterul seriei, Voduţ, a trecut peste bară. Ghiorghiciuc a avut o nouă şanşă de a egala situaţia de pe tabela de marcaj în minutul 26, dar a şutat în braţele lui Hânţescu din 16 metri.

Rapidiştii au avut un penalty clar neacordat în minutul 45

Cea mai scandaloasă fază a meciului s-a petrecut în ultimul minut al primei reprize, când Golofca a fost faultat la un metru în interiorul careului, dar în loc să dicteze penalty şi al doilea cartonaş galben pentru Maxim, centralul braşovean Marian Barbu a acordat lovitură liberă de pe linia de 16 metri, spre disperarea lui Bogdan Tudoreanu.

După pauză, ilfovenii n-au mai arătăt nimic, preferând să-şi apere avantajul minim de pe tabelă. De partea cealaltă, “ceferiştii” au presat mai mult, dar au desfăcut cu greu defensiva bine organizată a oaspeţilor. Singurele ocazii la care au tresărit cei 2.000 de spectatori prezenţi sâmbătă pe Areni au fost la şuturile lui Ghiorghiciuc şi Onciu. În minutul 88, rapidiştii au avut şi ghinion, la o fază în care Apostol a şutat în bară, mingea a revenit la Golofca, iar acesta a trimis peste din opt metri. Intrat pe teren la jumătatea reprizei secunde, Negru a avut de două ori şansa golului pe final. Mai întâi a trimis din lovitură liberă, dar Hânţescu a deviat de sub transversală, iar apoi a şutat spre vinclu, dar mingea a fost respinsă cu umărul de un adversar. Ultimele faze l-au regăsit pe portarul Roheţki urcat în careul advers. Degeaba! Rapid – FC Voluntari s-a terminat 0-1, iar “ceferiştii” pierd pe Areni după o serie de 15 meciuri consecutive fără înfrângere.

Vezi un rezumat video cu cele mai importante faze din repriza a 2-a!

Rapid Suceava: Roheţki – D. Bălan, Soare, Sava, Apostol – Onciu, Sumanariu – Golofca, Ghiorghiciuc, Marinkovic (’67 Negru) – Buziuc (’55 Bâgu). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

FC Voluntari: Hânţescu – C. Roşu, S. Rădoi, C. Achim, Fl. Maxim – D. Novac, Todoran (’69 Barbu) – Cârstocea (’83 G. Deac), M. Matei (’76 A. Bălan), Călinţaru – Voduţ. Antrenor: Ilie Poenaru.

La conferinţa de presă de la final, antrenorul Bogdan Tudoreanu şi-a găsit cu greu cuvintele. “Cred am dominat tot jocul de la capăt la coadă. Ei, la singurul şut pe poartă ne-au dat gol. Am avut penalty clar şi eliminare. Alta era soarta jocului. Am avut şi neşansă si cu ajutorul cui trebuia s-a încheiat jocul. Astă este fotbalul. La omul sărac nici boii nu trag. Nu ne putem pune cu ei pentru că au o mare forţă financiară. Am fost la meci la Brăila şi exact aşa au câştigat şi acolo. Vreau să le mulţumesc băieţilor pentru cum au jucat. Le-am cerut să joace pentru spectatori,şi cred că au făcut-o”, a spus Ted.

De partea cealaltă, antrenorul ilfovenilor, Ilie Poenaru, a văzut alt meci de pe banca oaspeţilor. “După părerea mea, astăzi s-au întâlnit cele mai bune echipe ale seriei. Nu ne-a fost teamă de acest meci, dar ştiam că vom avea un meci foarte greu. A fost un joc câştigat de noi şi poate sunt lipsit de modestie, dar din punct de vedere tactic am făcut ceea ce trebuia şi am meritat victoria. Suceava este o echipă foarte bună, care îşi merită locul în clasament. Sper să continue pe acestă linie. Cu cât mai multe echipa abordează meciurile de o asemenea natură, cu atât fotbalul are mai mult de câştigat”, a spus antrenorul celor de la FC Voluntari. Ilie Poenaru a refuzat să comenteze arbitrajul. “Eu niciodată n-am comentat arbitrajele. Nu este treaba mea ca antrenor. Cred că a fost un arbitraj bun. Nu ştiu dacă a dezavantajat pe cineva. Poate îmi scapă mie unele faze.”