VIDEO| Potaissa Turda – CSU Suceava: 32-30

CSU Suceava a pierdut cu scorul de 30-32 meciul sustinut in etapa a 11-a din Liga Nationala, pe terenul gruparii Potaissa Turda. In urma acestui rezultat, handbalistii suceveni au coborat pe locul 8 al clasamentului.

CSU Suceava a dat o replica buna in prima repriza cu Potaissa Turda, gazdele nereusind sa se distanteze la mai mult de trei goluri. Dupa 16-13 la pauza, ardelenii aveau sa conduca la patru goluri in startul reprizei secunde. Sucevenii nu au renuntat insa la lupta, si, pe fondul interventiilor foarte bune ale portarului George Selaru, aveau sa preia conducerea cu 9 minute inainte de final, scor 26-27. In ultimele minute ale jocului universitarii au primit 3 eliminari, iar gazdele au profitat imediat, reusind sa se impuna cu 32-30.

CSU Suceava: Selaru (19 interventii), Cr. Tcaciuc – Burlacu (8 goluri), Preda (6), Sipka (4), Baican (4), Cr. Bursuc (3), Ciubotariu (2), Mitrea (2), Polocoser (1), I. Tcaciuc, Soldanescu, Petrea, Olariu, Puljizovic, Costea.

„In primul rand vreau sa felicit ambele echipe, toti jucatorii, pentru ca au facut un meci extraordinar. Baietii mei au dat dovada de caracter si au aratat inca o data ca suntem in crestere ca joc. Am format aceasta echipa ca o familie si putem sa ne dam seama de acest lucru in meciuri tari, asa cum a fost cel cu Turda”, a declarat antrenorul echipei CSU Suceava, Adrian Chirut.

In urmatoarea etapa, CSU Suceava va juca miercuri, de la ora 18:00, in sala Liceului cu Program Sportiv, in compania formatiei CSM Bucuresti.

Un comentariu

1. intrebati suporterii care au fost la meci . ce a fost acolo a fost penibil pt turda . ultimele 8-9 minute am jucat doar in 4 sau 5 jucatori si uneori contra 9 … haideti miercuri cu totii la meci astfel incat sa jucam 8 contra 7!!