VIDEO| Gloria Buzău – Rapid Suceava: 2-0

Rapidul a ieșit din zona play-off după cel de-al șaselea rezultat negativ consecutiv. Echipa suceveană a picat pe locul 7 în clasamentul Seriei I din Liga a II-a, după ce a pierdut ieri, pe terenul Gloriei Buzău, cu scorul de 0-2, în etapa a VII-a a sezonului regulat.

Începută cu o jumătate de oră întârziere, răstimp în care organizatorii au tras din greu pentru a îndepărta zapadă de pe gazon, întâlnirea din Crâng a fost dominată autoritar de către formația buzoieană. Burlacu a semnat prima ocazie de gol la jumătatea primei reprize, când a finalizat cu capul, puțin pe lângă țintă, o centrare venită de pe partea stângă. Asaltul gazdelor la poarta apărată de Niga a continuat, dar goalkeeperul “ceferiștilor” s-a opus în trei rânduri deschiderii scorului la șuturile lui Răduca și Danciu. Golul a picat până la urmă în minutul 41, când Marcu a executat perfect, la rădăcina barei, o lovitură liberă de la 22 de metri, stabilind totodată și scorul pauzei.

Deplasați la Buzău fără patru jucători de bază, Sava, Semeghin, Onciu și Negru, dar cu Florin Cristescu obligat să ia loc pe bancă din postura de antrenor principal, conform noilor directive FRF, rapidiștii n-au avut replică nici în repriza secundă. Gloria și reluat șarjele ofensive, iar în primele cinci minute de după pauză a trecut în două rânduri pe lângă gol. Prima și singura ocazie notabilă a oaspeților a fost consemnată abia în minutul 76, când portarul Sârbu a ieșit în întâmpinare și l-a blocat în momentul șutului pe Vrabie, găsit excelent cu o pasă în adâncime de către Apostol. Prefațat de o nouă intervenție salvatoare a lui Niga, golul care a adus liniștea în tabăra buzoiană a venit în minutul 87. Marcu a pătruns frontal în interiorul careului, a fost blocat în prima fază de Niga, mingea a revenit la mijlocașul Gloriei, care și-a trecut în cont dubla din a doua încercare.

Gloria – Rapid s-a terminat 2-0, iar “ceferiștii” suferă al șaselea eșec stagional după un meci în care n-au tras nici măcar un șut la poartă. Dumitru Moldovan s-a întors cu primele de victorie înapoi la Suceava. Nu a avut cui să i le dea. Nici ieri. Promovarea este o glumă proastă pe Areni. Rapidul este acum pe primul loc, pe primul loc din play-out.

Gloria Buzău: Sârbu – Iordache, Vârtej, C. Vlaicu, Agache – Marcu (’88 Bobe), Cl. Dumitrescu, N. Popescu, Bg. Danciu – S. Burlacu (’77 M. Dedu), Răduca (’84 Koprindzhiyski). Antrenor: Ion Viorel.

Rapid Suceava: Niga – D. Bălan, Velescu, Ciobanu (’68 Ferariu), Sumanariu (’86 Aeroaiei) – Golofca (’57 Ghiorghiciuc), Sfrijan, Vrabie – Șvichi, Enciu, Al. Apostol. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Oțelul Galați – Dacia Unirea Brăila 0-1
Farul Constanța a stat în această rundă.