Tarlungeni – Rapid: 3-2

Marti. 13. Zi cu ghinion pentru suceveni. Rapidul este pe loc retrogradabil la jumatatea play-out-ului pentru mentinerea in Liga a II-a. Astazi, in epilogul ultimei etape din cadrul turului, “ceferistii” au pierdut, cu scorul de 2-3, la Tarlungeni.

Revelatia partii secunde a campionatului, formatia brasoveana a tras primul semnal de alarma la poarta aparata de Hantescu in minutul 6, cand Neculai a sutat peste transversala din afara careului. Mijlocasul central al gazdelor nu a mai ratat tinta in minutul 11, deschizand scorul cu un sut plasat pe langa portarul sucevenilor. Unirea isi putea dubla avantajul la jumatatea primei reprize, dar executia lui Elek de la circa 25 de metri a intalnit bara. Pe contre, oaspetii au trecut pe langa egalare prin Ionesi, care a trimis peste poarta din zece metri. La poarta opusa, brasovenii au sutat de doua ori pe langa buturi prin acelasi Elek, iar cand au nimerit spatiul portii s-au lovit de paradele lui Hantescu, care a respins mingea in corner la executiile avute de Marcas si Nicolae. Reduta suceveana a cedat din nou in minutul 37, cand Elek a inscris din opt metri, cu un sut la coltul lung, la capatul unui contraatac al gazdelor. 2-0 avea sa fie si scorul la pauza.

Trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a inceput in forta partea secunda, iar la opt minute de la reluarea jocului, Sumanariu a scuturat bara transversala cu un sut din marginea careului. Cinci minute mai tarziu, Darabant s-a opus golului in fata lui Ionesi, la o executie din sase metri a atacantului sucevean. Rapidul avea sa reduca din diferenta in minutul 73, cand acelasi Sumanariu a inscris cu un sut din 14 metri in stanga portarului advers. Sperantele “ceferistilor” intr-un rezultat pozitiv la Tarlungeni s-au spulberat insa repede. Postolache a scapat singur cu Hantescu in minutul 77, iar goalkeeperul oaspetilor a comis fault. Eliminare si penalty pentru brasoveni. Nicolae si-a asezat mingea la punctul cu var de la 11 metri si a inscris in dreapta nou-intratului Pascal pentru 3-1. Rapidistii au avut o ultima tresarire in minutul 86, cand Ferariu a finalizat direct in vinclu o lovitura libera de la 20 de metri. Tardiv insa, in conditiile in care centralul craiovean Viorel Flueran s-a grabit sa fluiere finalul meciului inainte ca arbitrul de rezerva sa arate minutele de prelungire. S-a terminat 3-2 in favoarea celor de la Unirea Tarlungeni, care urca astfel pe primul loc in clasament. De partea cealalta, Rapid Suceava sufera a treia infrangere in play-out si are emotii serioase in privinta salvarii de la retrogradare cu doar cinci etape ramase de disputat pana la final.

Unirea Tarlungeni: Darabant – Vlasceanu (’46 Dobrea), Tatarciuc, Francu, Iaru – Antoche, Brujan (’57 S. Marin) – L. Nicolae, Al. Neculai, Marcas – Elek (’76 Postolache). Antrenor: Laszlo Balint.

Rapid CFR Suceava: Hantescu – D. Balan, Velescu, Sava, I. Plamada – Cerlinca (’76 Vornicu), Sumanariu, Ferariu, Golofca – M. Negru (’46 Bagu), Ionesi (’78 Pascal). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Rezultatele etapei a V-a din play-out:
CF Braila – Farul Constanta 3-1
Dunarea Galati – Gloria Buzau 0-0
Unirea Tarlungeni – Rapid Suceava 3-2

Clasament: 1. Unirea Tarlungeni 27p, 2. Gloria Buzau 25p, 3. CF Braila 22p, 4. Rapid Suceava 20p, 5. Dunarea Galati 17p, 6. Farul Constanta 10p

In runda urmatoare, prima din returul play-out-ului Ligii a II-a, Rapid Suceava va juca sambata viitoare, cu incepere de la ora 11.00, pe terenul Dunarii Galati.