
Tiberiu Serediuc s-a transferat la Minaur Baia Mare
Fotbalistul sucevean Tiberiu Serediuc s-a transferat la Minaur Baia Mare. Jucătorul în vârstă de 31 de ani era liber de contract, după ce, în urmă cu două luni, își reziliase contractul cu liderul Seriei a 8-a din Liga a 3-a, FC Bihor Oradea. Noua formație a mijlocașului sucevean ocupă ultimul loc în Seria a 10-a a Ligii a 3-a, cu doar opt puncte acumulate în zece meciuri.
Tiberiu Serediuc a început fotbalul la LPS Suceava, iar în trecut a mai îmbrăcat tricoul echipelor Cetatea Suceava, Școala de Fotbal „Gică Popescu”, Jiul Petroșani, CS Otopeni, Concordia Chiajna, FC Botoșani, Politehnica Iași, FC Hermannstadt, AS Rodos (Grecia), Turris-Oltul Turnu Măgurele și Unirea Slobozia.
Serediuc a jucat în 191 de partide în primul eșalon din România, începând cu anul 2012, reușind 12 goluri și 8 pase de gol. De asemenea, mijlocașul sucevean se poate lăuda cu selecții în echipele naționale U17, U19 și U21 ale României.