Sportivii de la USV Suceava au cucerit trei titluri la Campionatele Universitare

USV Suceava s-a intors cu patru medalii de la Campionatele Nationale Universitare ce au avut loc in weekendul la Bacau. Cu o aruncare de 19 metri si 59 de centrimentri, Andrei Gag a cucerit aurul la aruncarea greutatii, proba in care a fost urmat de colegul sau de la Universitatea “Stefan cel Mare”, Andrei Firfirica. La feminin, titlul national universitar in proba de aruncarea greutatii i-a revenit tot unui sportiv de la USV Suceava, este vorba de Lenuta Burueana, cu o performanta de 16 metri si 7 centrimetri. Colectia de medalii a atletilor de la USV a fost completata de Andrei Gafita (foto), care a cucerit aurul in proba de 5.000 de metri mars cu timpul de 20 de minute, 56 de secunde si 72 de sutimi, un personal best pentru sportivul lui Radu Mihalescu.

In paralel cu Campionatul National Universitar, sala din Bacau a gazduit si etapa a doua a Campionatului National de seniori si juniori I, unde atletii suceveni au urcat in patru randuri pe podium. Angela Olenici, sportiva pregatita de Toader Flamand la LPS Suceava a ocupat in doua randuri locul secund in probele de 800 si 1.500 de metri, iar Stefan Mangu si Natanael Rotaru, ambii de la CSM, au urcat pe podium in proba de 5.000 de metri mars.