Sporting a terminat pe 6

Sporting Suceava a incheiat campionatul pe locul 6 in clasamentul seriei intai, dupa ce s-a impus joi dupa amiaza, pe stadionul Areni, in ultima etapa a Ligii a III-a, cu scorul de 4-2, impotriva celor de la Otelul II Galati. “Alb-verzii” au deschis scorul la jumatatea primei reprize, prin Lesanu, insa oaspetii au egalat situatia pana la pauza prin Tudorie, care a inscris cu o lovitura de cap sub transversala portii aparate de Pascal. Mai mult, galatenii au preluat conducerea pe tabela de marcaj in debutul reprizei secunde, cand Adascalitei a inscris dupa un atac prelungit la poarta gazdelor. Trupa condusa de Mihai Gurita a replicat imediat, restabilind egalitatea prin Apetri, care l-a pacalit pe portarul advers cu un sut din lovitura libera. Sporting a revenit in avantaj pe tabela cu un sfert de ora inainte de final, gratie unui eurogol semnat de tanarul Longher, si si-a securizat victoria in minutul 86, printr-o reusita cu capul a lui Cainari.

Sporting: Pascal – Pantea, Ferariu, Kuruc, Bagu – Azaharioaei, Stanescu, Apetri, Cainari – Nechitoaia, Lesanu. Au mai intrat: Longher, Moldovan, Cutas, Ivan.

Intr-un alt meci al ultimei runde, Bucovina Radauti a incheiat primul sezon de prezenta in Liga a III-a cu o remiza, scor 0-0, in compania liderului seriei, SC Bacau. Partida a fost una destul de spectaculoasa, cea mai mare ocazie de gol apartinand gazdelor, ghanezul Agbleta trimitand mingea in bara portii oaspetilor.

Bucovina Radauti: Butnariu – Ilisoi, Breniuc, Alupei, Dutica – Romeo Rusu, Pasaila, Zaremba, Stoian – Agbleta, Viu. Au mai intrat: Tugui, Obreja si Hrimiuc.