
Școala din Izvoarele Sucevei, vicecampioană națională
Echipa feminină de fotbal a Școlii Gimnaziale „Ion Aflorei” din Izvoarele Sucevei a cucerit titlul de vicecampioană națională la etapa finală a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar Cupa ING U14, competiție desfășurată în perioada 21-24 mai la Complexul Marea Neagră din Eforie Nord.
În faza grupelor, formația antrenată de profesorul Bogdan Misiuc a înregistrat o victorie cu 3-2 în fața echipei din Buzău, un succes cu 5-2 împotriva formației din Baia Mare și o înfrângere, scor 1-4, în fața celor de la LPS Cluj-Napoca.
În semifinală, sucevencele au trecut de Școala Gimnazială Nr. 24 Timișoara, după un meci extrem de disputat, încheiat la egalitate, scor 1-1, și decis la loviturile de departajare, unde fetele din Izvoarele Sucevei s-au impus cu 3-2.
Reprezentanta județului Suceava a întâlnit în finala competiției formația Liceului cu Program Sportiv Cluj-Napoca, în fața căreia a cedat cu 0-3.
Pe lângă performanța colectivă, școala suceveană a obținut și un premiu individual. Paraschiva Moțco a fost desemnată cea mai bună jucătoare a competiției, distincția fiind acordată de reprezentanți ai Federației Române de Fotbal.










