Scandal la derby de Bucovina

FC Pojorata a ramas in cursa pentru un loc de play-off, dupa ce s-a impus sambata, pe teren propriu, scor 1-0, in fata celor de la Bucovina Radauti, la finalul unui meci in care oaspetii reclama ca au fost furati ca-n codru de brigada clujeana de arbitri.

Prima repriza a propus un joc alert, cu ocazii la ambele porti. Gazdele au trecut in patru randuri pe langa gol prin Cherariu si Marcio, in vreme ce radautenii au ratat de doua ori tinta prin Agbleta si Sabie. In debutul reprizei secunde, Padurariu a avut cea mai mare ocazie a intalnirii, dar a nimerit doar bara portii oaspetilor. Cel mai controversat moment al meciului s-a petrecut in minutul 60, cand C. Ciurla i-a luat prim-planul in careu lui Buhacianu, atacantul gazdelor a cazut peste fundasul radautenilor si stupoare in tribune si pe banca Bucovinei: centralul clujean Mihai Spanu a dictat penalty. Decizia a umplut paharul, astfel ca oficialii oaspetilor au scos echipa de pe teren pentru trei minute. La reluarea jocului, acelasi Buhacianu si-a asezat mingea pe punctul cu var de la 11 metri si a inscris unicul gol al intalnirii. Pe final, radautenii au ramas in zece oameni, dupa ce Sabie a vazut al doilea galben pentru un presupus fault la mijlocul terenului si a fost trimis mai devreme la vestiare. In ciuda omului in minus si a arbitrajului ostil, Bucovina a avut sansa egalarii in prelungiri, dar sutul lui Agbleta a fost retinut de portarul Tudor.

Scor final 1-0, iar FC Pojorata egaleaza la puncte ocupanta locului 6 in clasamentul seriei, CSM Moinesti, in vreme ce ACS Bucovina Radauti ramane pe ultimul loc.

FC Pojorata: Tudor – Fortuna, Tivodar, Kuruc, Iuga – Antonescu, Marcio, Botezatu, Cherariu – Padurariu, V. Buhacianu. Antrenor: Danut Mandrila. Pe parcurs au mai intrat: Lazar, Dodan si Erhan.

Bucovina Radauti: Butnariu – Botusan, Aghiorghiesei, Hrimiuc, C. Ciurla – Zaremba, Popescu, Sabie, Agbleta – Ioancea, Negrut. Antrenor: Daniel Stoica. Au mai intrat: Pasaila, Mihailovici si Bujdei.

La finalul intalnirii, managerul echipei radautene, Manuel Costache, a catalogat arbitrajul drept “japca pe fata”, precizand ca va reclama la Federatie brigada clujeana formata din Mihai Spanu, Anghel Todea si Monica Riga. “A fost japca pe fata, show-ul de pe lume la Pojorata. Radea si lumea din tribuna la deciziile arbitrilor. In prima repriza, au fost mai finuti cu noi, au acordat aiurea doar cateva cornere si cateva off-side-uri. In repriza secunda am avut un 11 metri clar neacordat, apoi a urmat faza penalty-ului lor. O inventie de fault. Trebuia brevetata. N-a fost penalty nici macar 0,001 la suta. De cand sunt in fotbal nu am trait o asemenea umilinta. Ne-am crucit cu totii. Daca acest meci se juca la nivelul Ligii a IV-a, iesea o bataie generala. Ii felicit pe jucatorii de la Pojorata ca si-au vazut de joc si nu au jucat dur. Stiu ca nu avem cum sa mai intorcem rezultatul, dar vom depune un memoriu la Federatie in legatura cu maniera de arbitraj. Nu se poate asa ceva”, a declarat managerul Manuel Costache, care reclama ca la finalul jocului a fost bruscat de antrenorul gazdelor Danut Mandrila.

In replica, antrenorul celor de la FC Pojorata a declarat ca echipa sa a meritat victoria, precizand ca era dreptul radautenilor sa conteste arbitrajul, dar nu intr-un asemenea hal. “Stiam ca ne asteapta un meci greu, pentru ca presiunea rezultatului era pe umerii nostri. Adversarii nu aveau nimic de pierdut. E dreptul celor de Radauti sa conteste ce vor, asa e democratic, dar trebuie sa o faca in mod civilizat. Am avut opt ocazii clare de gol”, a declarat Danut Mandrila, care a negat ca ar fi avut o altercatie fizica cu Manuel Costache.