SC Bacău – Rapid Suceava: 1-1

Rapid Suceava a obtinut o remiza norocoasa, scor 1-1, pe terenul celor de la SC Bacau, la finalul unui meci in care gazdele au avut doua bare si si-au dat un autogol in prima repriza. Jocul s-a disputat pe stadionul “Letea” si a contat pentru etapa a VIII-a a ligii secunde.

Tudoreanu a anuntat schimbari in primul 11 si le-a facut, Balan si Plecanciuc, doi dintre jucatorii care au gresit in meciul de la Berceni, fiind lasati pe banca de rezerve la intalnirea de astazi. In minutul 11, antrenorul sucevean a fost fortat sa faca o alta modificare, Gheorghiciuc intrand in locul lui Bigu, accidentat.

Plecati in orasul lui Bacovia cu gandul de recupera din punctele cedate cu patru zile inainte, in Ilfov, sucevenii au deschis scorul la jumatatea primei reprize, cand Cerlinca a centrat de pe partea dreapta, iar ex-rapidistul Lozneanu si-a trimis mingea in vinclul propriei porti, imparabil pentru Petrariu. Era 0-1, in ciuda pariorilor care au mizat sume mari pe victoria echipei bacauane in ziua meciului.

Gazdele au incercat sa reactioneze imediat, dar Ungureanu a nimerit doar bara portii lui Rohetki cu un sut din opt metri, dupa o schema la o faza fixa. In minutul 29, “ceferistii” au avut iarasi noroc cu carul, Rusu nimerind din nou bara dupa o centrare trimisa de Cainari. Atacantul gazdelor n-a mai ratat insa tinta in minutul 38, cand a restabilit egalitatea cu un sut din intoarcere, sub transversala, dupa o pasa trimisa de Hurdubei in spatele apararii sucevene. Era 1-1 la pauza, pe Letea.

In repriza a doua, fiecare formatie a avut sansa victoriei. Norocul s-a intors impotriva rapidistilor in minutul 79, cand Negru a sutat in transversala din cativa metri, dupa o centrare trimisa de Apostol. De partea opusa, trupa condusa de Cristi Popovici si Ghita Poenaru putea pastra toate punctele la Bacau la ultima faza a meciului, dar Taban a trimis mingea cu capul, din sase metri, in bratele lui Rohetki.

SC Bacau: Petrariu – Mihalachioaie, Burca, Lozneanu, Sascau – Cainari (’65 Vraciu), Taban, Cl. Tudor (’74 Dumitriu), Hurdubei – B. Rusu, B. Ungureanu (’72 Curiliuc).

Rapid Suceava: Rohetki – Ferariu (’66 Balan), Velescu, Sava (’61 Plecanciuc), Semeghin – Cerlinca, Sfrijan, Apostol, Bigu (’11 Gheorghiciuc) – Negru, M. Matei.