Remiză amară pentru Rapid

Rapidul a bifat primul rezultat de egalitate in Liga a II-a, dupa remizat sambata, pe stadionul Areni, scor 0-0, in compania celor de la CS Buftea, la finalul unui meci in care “ceferistii” s-au jucat cu ocaziile, ratand din toate pozitiile, inclusiv de pe punctul cu var de la 11 metri.

Trupa lui Ovidiu Murariu si-a respectat statulul de favorita si a mizat pe ofensiva inca din debutul intalnirii, iar sansele de gol nu au intarziat sa apara. Ionut Plamada si-a incercat primul tirul in minutul 5, dar portarul Haisan a fost pe faza si a deviat peste transversala sutul trimis de mijlocasul de banda al gazdelor. Pe fondul dominarii teritoriale, “alb-visiniii” si-au trecut in cont o noua oportunitate in minutul 12, cand Velescu a reluat pe langa tinta o minge respinsa anemic de apararea ilfoveana. Insistenta rapidistilor parea sa se concretizeze in minutul 22, cand Bosancu a luat prim-planul la minge centrata de pe partea dreapta, a cazut in careu cu un fundas in spate si centralul vasluian Ciprian Amarandei a indicat penalty. Negru si-a asezat balonul pe punctul cu var de la 11 metri, dar a executat slab, iar Haisan a respins cu un plonjon scurt, ca la antrenament. Rapidistii nu au resimtit ratarea in plan mental, iar un minut mai tarziu, goalkeeperul oaspetilor s-a opus din nou deschiderii scorului, la un sut din intoarcere expediat de acelasi I. Plamada. Fara replica din partea celor din Buftea, veniti la mica ciupeala pe Areni, “ceferistii” si-au continuat sarjele ofensive, trecand pe langa gol in minutul 25, cand D. Balan a avut o actiune frumoasa in banda dreapta, dar a fost blocat in momentul sutului de un fundas advers. Gazdele si-au incheiat sarabanda ratarilor din prima repriza in minutul 38, cand Velescu a sutat de la circa 22 de metri, dar mingea a fost deviata in corner si tabela ramanea intepenita la un 0-0 la pauza.

Partea secunda s-a desfasurat dupa aceiasi partitura, iar Marinkovic a ratat in doua randuri spatiul portii in primele cinci minute de la reluarea jocului. Echipa suceveana a fortat si mai mult golul izbavitor, dar Haisan a continuat sa faca minuni intre buturile oaspetilor, respingand cu piciorul de pe linia portii un sut trimis de Velescu, in minutul 54. Chiar daca au tras nesimtit de timp inca de la jumatatea primei reprize, ilfovenii au scos in cele din urma capul de la cutie in minutul 56, cand Kirita a executat o lovitura libera de pe partea stanga, Nitu a reluat cu capul din sase metri, mingea a lovit pamantul in fata portii, iar apoi a sters trasversala, spre usurarea publicului de pe Areni. Trupa lui Ovidiu Murariu nu a avut insa acelasi noroc pe faza ofensiva, acolo unde Haisan si-a trecut in cont o noua parada, plonjand spectaculos la un sut plasat din 18 metri expediat de Marinkovic. La jumatatea partii secunde, portarul oaspetilor parea invins, dar s-a opus radacina barei, la o minge periata in gura portii de Negru. Rapidistii si-au pierdut si mai mult din luciditate pe finalul meciului, cand au atacat disperat, iar buftenii si-au aparat punctul cu ardoare. In minutele de prelungire, Semeghin a scapat de cel de-al doilea cartonas galben, trecut in mod eronat de arbitru in contul nou-intratului Gheorghiu. Scor final 0-0. Rapidul convinge, dar nu invinge, pierzand doua puncte meritate de pe urma meciului cu Cs Buftea.

Rapid Suceava: Preda – Balan, Fl. Plamada, Lozneanu, Semeghin – Bosancu (’85 Sumanariu), Velescu, Cainari, I. Plamada – Marinkovic (’82 Gheorghiu), Negru. Antrenor: Ovidiu Murariu.

Cs Buftea: Haisan – Roman, Tutunaru, Nitu, Venter – Ciumarenko (’70 Dorobantu), Dumitrescu (’83 Odoroaba), Udrea, Kirita – Gafita, Bîtfoi (’57 Petrescu). Antrenor: Giani Kirita.

Rezultatele etapei a 8-a:
Sportul Studentesc – Sageata Navodari 4-1
Fc Botosani – Unirea Slobozia 1-0
Rapid Suceava – Sc Buftea 0-0
Dunarea Galati – Dinamo II Bucuresti 3-0
Delta Tulcea – Cf Braila 6-0
Cs Otopeni, Chindia Targoviste si Farul Constanta au stat.

Clasament: 1. Sportul Studentesc 21p, 2. Delta Tulcea 15p.. 6. Rapid Suceava 10p.. 11. Chindia Targoviste 5p

Rapidul va juca in etapa urmatoare pe terenul gruparii Chindia Targoviste, intr-un meci programat miercuri.