Rapidul reintră în circuit

Rapid Suceava va juca vineri, de la ora 18:00, pe terenul grupării Cetea Tîrgu Neamţ. Meciul contează pentru etapa a 28-a din cadrul Ligii a III-a.

Dupa succesul de la Aerostar Bacau din urma cu trei saptamani, “ceferistii” spera sa aduca puncte si de la Tirgu Neamt. Gazdele de vineri nu traverseaza o perioada foarte buna, aflandu-se la doar patru puncte distanta de ultima pozitie retrogradabila. De cealalta parte, principala problema a Rapidului o reprezinta pauza de doua saptamani de la ultimul meci oficial, timp in care “alb-visiniii” au jucat doar doua amicale cu juniorii republicani A de la LPS si Sporting.

“Va fi un meci greu pentru ca trebuie sa ne reconectam la ritmul campionatului. Cele doua saptamani de pauza au dus catre o relaxare in randul jucatorilor. Pe de alta parte, intalnim o echipa cu probleme, care pune baza pe jocurile de pe teren propriu”, a declarat antrenorul Ioan Radu.

Pentru meciul cu Cetatea Tirgu Neamt, antrenorul “ceferistilor” nu va miza pe Sava si Vitel, care sunt accidentati. Nici Hrimiuc si Spatar nu sunt confirmati, inca, in lotul pentru aceasta deplasare, cei doi revenind abia miercuri la antrenamente. Meciul dintre Cetatea Tirgu Neamt si Rapid Suceava va avea loc vineri, de la ora 18:00, si va fi arbitrat de catre Mihai Gica din Focsani. In turul campionatului nemtenii s-au impus pe Areni cu scorul de 3-2.