Rapidul, făcut zob la Bacău

Rapid Suceava a inregistrat cea mai drastica infrangere din istoria participarii sale in Liga a II-a, dupa ce a fost surclasa astazi, scor 1-5, pe terenul formatiei SC Bacau.In ciuda declaratiilor optimiste dinaintea jocului, “ceferistii” au fost in plimbare in orasul lui Bacovia, gazdele deschizand scorul inca din minutul 15, prin Curiliuc, care a finalizat din gura portii o centrare trimisa de pe partea dreapta de Rusu. Pe fondul dominarii teritoriale a bacauanilor, trupa antrenata de Viorel Tanase si-a dublat avantajul in minutul 36, cand Claudiu Tudor a reluat in plasa, din mijlocul careului o centrare venita de la Husein si a stabilit si scorul pauzei la un sec 2-0.

Rapidistii au inceput la fel de prost si repriza secunda, iar la cateva cateva secunde de la reluarea jocului, portarul Artenie, titularizat in premiera intre buturile “ceferistilor”, a scos pentru a treia oara balonul din ate, in urma unui unui sut plasat expediat de nou-intratul Ungureanu. Pe contre, oaspetii puteau reduce din diferenta prin Cainari, dar executia mijlocasului sucevean a fost blocata de Petrariu. S-a facut in schimb 4-0, in minutul 58, dupa ce Hurdubei a inscris cu un lob din coltul careului, la gol contribuind si Velescu. Antrenamentul cu public al bacauanilor a continuat, iar in minutul 77, Rusu a marcat al cincilea gol al gazdelor cu o executie cu snurul din sase metri. Sucevenii si-au salvat oarecem onoarea cu cinci minute inainte de ultimul fluier, cand Stanescu a semnat unica reusita a oaspetilor cu un sut violent de la 20 de metri. Scor final 5-1, iar Sport Club Bacau bifeaza prima victorie in actualul sezon dupa o serie de patru infrangeri consecutive si trece peste Rapid CFR Suceava in clasamentul seriei intai.

Vezi o galerie foto realizata de Ionut Branzei!

SC Bacau: Petrariu – Mihalachioaie, Lozneanu, Burca, Sascau – Întuneric (’66 Adascalitei), Cl. Tudor – Husein (’46 Ungureanu), Hurdubei, Curiliuc – B. Rusu (’80 Strugariu). Antrenor: Viorel Tanase.

Rapid Suceava: Artenie – Balan (’60 Cristescu), Fl. Plamada (’46 Lutac), Sava, Semeghin – Cerlinca, Sumanariu, Velescu, Stanescu, Cainari – M. Negru (’46 I. Plamada). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.