Video| Rapid – Dinamo II: 1-2

Rapid Suceava a dat pe pere ce-a luat pe mere saptamana trecuta, la Constanta. Gruparea „ceferista” a pierdut, cu scorul de 1-2, meciul disputat azi, pe stadionul Areni, in fata echipei Dinamo II Bucuresti, in etapa a XXII-a din cadrul Ligii a II-a.

Cu doi jucatori exclusi din lot fara nicio explicatie oficiala, Negru si Velescu nefiind prezenti nici macar pe banca de rezerve, si cu o echipa de start experimentala, cu Dobos fortat sa joace la inchidere, “ceferistii” au suferit in ofensiva in debutul jocului, prima sansa fiind trecuta in contul dinamovistilor in minutul 8, cand Preda a fost nevoit sa respinga de sub transversala un sut trimis de Stanescu. Avea sa fie ocazia care anunta golul, oaspetii reusind sa deschida scorul pe Areni un minut mai tarziu, cand Ionita, cel mai inalt jucator de pe teren, a reluat cu capul in plasa o minge centrata din corner. Rapidul a replicat la un sfert de ora de la fluierul de start prin Caragea, varful de lance al gazdelor sutand din voleu peste poarta adversa. Dominarea teritoriala a echipei sucevene avea sa se concretizeze intr-o noua oportunitate de gol in minutul 33, dar Petrescu a ratat incredibil, trimitand cu capul pe langa tinta din sase metri, si a fost trimis mai repede la vestiare de antrenorul Bogdan Tudoreanu. Avea sa fie una dintre putine miscari inspirate ale bancii tehnice “ceferiste”, in conditiile in care nou-intratul I. Plamada a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj in minutele de prelungire ale primei reprize, dupa ce a reluat din opt metri o centrare trimisa de Daniel Balan pentru 1-1 la pauza.

Pustii dinamovisti condusi de Tibor Selymes n-au resimtit insa socul primiri golului, au inceput la fel de compact repriza secunda, iar pe contre au fost la cativa centimetri de a trece in avantaj, Roman lasandu-l masca pe Preda cu o torpila de la 25 de metri care a lovit transversala portii sucevene. Misiunea “ceferistilor” in incercarea de a obtine prima victorie pe teren propriu dupa o seceta de mai bine de jumatate de an parea sa devina mult mai facila odata cu minutul 68, cand nou-intratul Al. Vasile a vazut al doilea cartonas galben intr-un interval de doar 14 minute si a fost trimis la cabine de centralul brasovean Florin Ghimbasan. In ciuda inferioritatii numerice, Dinamo II a dat lovitura de gratie pe Areni in minutul 82, cand oaspetii au beneficiat de o lovitura libera in zona centrala a careului sucevean, iar nou-intratul Buia l-a executat pe Preda cu un sut in forta din 17 metri. De partea cealalta, rapidistii au alergat orbeste dupa egalare, au abuzat de centrari, dar s-au dat realmente cap in cap in careul dinamovist. Desi in ultimele minute au stat cu toata echipa in jumatatea adversa de teren, gazdele au mai bifat o singura ocazie de gol pana la final, la un sut pe langa poarta trimis de Spatar. Pe contre, in minutele de prelungire, Buia a mai lovit o data transversala portii lui Preda cu un sut centrare de pe partea dreapta. Dinamo II s-a impus in final cu scorul de 2-1, un rezultat prin care ii trimite din nou pe rapidisti in zona locurilor retrogradabile.

Rapid: Preda – D. Bălan, Fl. Plămadă, Morariu, Semeghin (’83 Spătar) – M. Doboş – Chiriac, Găldean, Sumanariu, Petrescu (’43 I. Plămadă) – Caragea (’69 Homneac).

Dinamo II Bucuresti: Iordan – L. Cristea, Ioniţă, Nae, Burnea – Filip (’71 Buia), M. Roman, Dobrosavlevici, Cr. Ciobanu (’54 Al. Vasile) – R. Stănescu, Balint (’78 Dica).

Arbitri: Florin Ghimbăşan (Braşov), Iulian Brînză (Botoşani), Ciprian Iovu (Botoşani).