Rapid, prima victorie acasă

Rapid Cfr Suceava a reusit prima victorie pe teren propriu in Liga a 2-a, dupa ce s-a impus sambata, pe stadionul Areni, cu scorul de 2-1, in fata celor de la Farul Constanta, intr-un meci din cadrul etapei a 6-a.

Ovidiu Murariu a respectat ad-litteram planul anuntat inaintea partidei si a mizat pe cartea atacului, cu cinci jucatori de profil ofensiv, un singur mijlocas la inchidere si doi fundasi de banda penetranti, iar efectele aveau sa se vada pe tabela de marcaj in minutul 18, cand Cainari a preluat o minge la marginea careului, a driblat scurt un aparator constantean si si-a trecut in cont primul sau gol la matineu dupa ce l-a invins pe Curca cu un sut plasat din 12 metri. Impinsi de la spate de cei aproximativ 1.000 de suporteri suceveni prezenti in tribunele Areniului, “ceferistii” au trecut pe langa dublarea avantajului la jumatatea primei reprize, la un sut expediat de Golofca si boxat de sub tranversala de portarul oaspetilor. Rapid a continuat sa domine copios intalnirea, iar in minutul 24, Negru a trimis putin pe langa vinclu o minge recentrata scurt de Velescu. Fara replica din partea “marinarilor”, gazdele au trecut din nou pe langa gol in minutul 32, cand Balan a centrat de pe partea dreapta, acelasi Golofca a reluat cu capul din sase metri, dar balonul a fost deviat in afara tintei de un aparator advers. “Alb-visiniii” au fortat si mai mult desprinderea pe tabela pe finalul reprizei, dar fostul dinamovist Curca a fost la post si a respins in corner un sut in cros expediat de Semeghin. De partea cealalta, Farul a contat in primul mitan doar la fazele fixe, prima executie pe poarta gazdelor venind cu trei minute inainte de pauza, cand Ghenciu a trimis in bratele lui Preda din 16 metri.

Alin Artimon a mutat primul la pauza, i-a aruncat in lupta pe Matei si Barladeanu, iar constantenii au inceput sa fie mult mai prezenti in ofensiva, reusind sa restabileasca egalitatea in minutul 52, cand Saceanu a primit o pasa din partea stanga, a stopat perfect mingea si l-a invins pe Preda cu un sut lobat din coltul careului mic. “Ceferistii” nu au resimtit insa socul primirii golului, au pus punct si si-au luat sarjele ofensive de la capat, izbutind sa preia din nou conducerea in minutul 68, cand Semeghin, sufletul echipei in meciul de sambata, a centrat covrig din banda stanga si I. Plamada, impins in avanposturi dupa schimbarea lui Marinkovic, a reluat cu capul din opt metri pentru scorul de 2-1. Ramasi fara antrenorul secund Ion Buzoianu, trimis in tribune pentru proteste, rapidistii s-au aparat compact in ultimul sfert de ora, chiar si cu pretul a patru cartonase galbene aratate de catre centralul brailean Ionel Ivan. “Alb-visiniii” puteau incheia definitiv socotelile in minutele de prelungire, dar executia lui Semeghin a trecut peste transversala, iar mai apoi sutul lui D. Balan a fost respins in corner de Curca. Scor final 2-1, iar rapidistii pastreaza toate cele trei puncte pe Areni.

Rezultatele etapei a 6-a:
Sportul Studentesc – Cc Braila 4-0
Fc Botosani – Cs Buftea 3-1
Rapid Suceava – Farul Constanta 2-1
Ca Otopeni – Unirea Slobozia 1-1
Delta Tulcea – Chindia Targoviste 2-1
Sageata Navodari, Dinamo II Bucuresti si Dunarea Galati au stat in runda de la finalul acestei saptamani.

Clasament: 1. Sportul Studentesc 18p, 2. Cs Otopeni 14p… 6. Rapid Suceava 6p… 13. Dinamo II Bucuresti 0p

Sambata viitoare, Rapid Suceava va evolua pe terenul ultimei clasate in seria intai, Dinamo II Bucuresti.