Rapid – CS Otopeni: 2-1

Rapid Suceava s-a impus, cu scorul de 2-1, in meciul disputat astazi, pe stadionul Areni, in fata celor de la CS Otopeni, in ultima runda a Ligii a II-a, dar ramane pe penultimul loc, iar sambata, pe stadionul din Giulesti, in restanta cu Sportul Studentesc, mai are doar varianta victoriei pentru a scapa de la retrogradare.

Gruparea “ceferista” a inceput cum nu se poate mai prost ultimul meci programat in acest sezon in fata propriilor suporteri, ilfovenii reusind sa deschida scorul pe Areni inca din minutul 2, cand Dedu l-a invins pe Zavoi cu un voleu de la 20 de metri. Condamnate sa intoarca rezultatul, gazdele au replicat imediat, dar Bucuroaia a fost la post si s-a opus in doua randuri la suturile trimise de Galdean si Negru. In jumatatea adversa, Zavoi a iesit hazardat, a comis hent in afara careului, dar a fost iertat de cartonasul rosu de catre centralul vasluian Ciprian Amarandei. De partea cealalta, rapidistii au continuat sa forteze egalarea, insa Balan nu a nimerit poarta cu un sut in cros, iar mai apoi executia lui Chisu a fost respinsa de la radacina barei de goalkeeperul oaspetilor. In ciuda dominarii evidente, trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a avut si ghinion, Negru luand la tinta bara portii adverse, o data cu un sut din zona centrala si a doua oara cu o lovitura de cap din cativa metri. Inevitabilul avea sa se produca la jumatate de ora de la fluierul de start, cand Balan a initiat o actiune ofensiva pe partea dreapta, a centrat in gura portii, iar Chiriac si-a trecut in cont primul gol in tricoul echipei sucevene cu un sut la coltul lung. Fara replica din partea ilfovenilor, veniti mai degraba in excursie pe Areni, Rapid a trecut in avantaj cu doua minute inainte de pauza, cand Mircea Negru a inscris cu un sut spectaculos din marginea careului.

Trupa condusa de Ion Viorel nu s-a omorat cu firea nici in repriza secunda, bifand o singura ocazie de gol in minutul 56, cand Zavoi a respins de la coltul scurt un sut expediat de Cocarla. De partea cealalta, gazdele au incercat sa scape publicul sucevean de orice emotie, dar executiile lui Chisu, titularizat in premiera, nu au nimerit tinta, iar incercarea lui Chiriac a fost deviata in corner de Bucuroaia.

Scor final 2-1, Rapid bifeaza a treia victorie pe Areni, dar ramane pe loc retrogradabil din cauza blaturilor ordinare inregistrate in ultima runda a campionat, cand absolut toate contracandidatele “ceferistilor” la evitarea retrogradarii au obtinut victorii pe linie. Chindia Targoviste a invins acasa pe Unirea Slobozia, Sportul s-a salvat de la retrogradare cu o victorie la Galati, iar Farul Constanta a scapat de orice emotie printr-un succes in fata vecinilor de la Sageata Navodari.

In aceste conditii, pentru Rapid, jocul de sambata, cu Sportul Studentesc, este unul cat un intreg campionat. Invingem in Giulesti sau retrogradam in Liga a III-a!

Rapid Suceava: Zavoi – Balan (’61 Dobos), Sava, Morariu (’87 Sumanariu), Semeghin – Chisu, Velescu, Galdean, Chiriac – Negru (’82 Caragea), I. Plamada. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

CS Otopeni: Bucuroiu – S. Pana, Marcu, Dedu, Dumitrescu (’46 Dufuor), I. Gabriel, Vlaicu (’65 Vlaicu), Buca, Dobrescu, Dumitru, Cocarla. Antrenor: Ioan Viorel.