Rapid CFR Suceava – ACS Berceni: 4-3

195 de zile. Atat au trebui sa astepte suporterii suceveni pentru a asista la o noua victorie a Rapidului pe Areni. Mai bine mai tarziu decat niciodata, aceasta a venit vineri, in etapa a IV-a din play-out-ul pentru mentinerea in Liga a II-a, cand “ceferisti” au castigat, scor 4-3, in fata celor de la ACS Berceni, in primul meci cu Daniel Balan in dubla postura de antrenor-jucator.

Cu mingea pusa la firul ierbii si o posesie mult mai buna fata de perioada lui Costel Ilie, formatia suceveana a tras primul semnal de alarma la poarta ilfovenilor in minutul 7, cand Sfrijan a trimis in transversala de la 25 de metri. Deschiderea scorului in minutul 26, cand Negru a luat o actiune pe cont propriu pe partea dreapta, a driblat doi adversari, a centrat pe sase metri, de unde I. Plamada a inscris cu o lovitura plasata de cap. Ramasa inca din primul sfert de ora fara mijlocasul portughez Paulinho si varful Cristea, ambii iesind accidentati, ACS Berceni nu a avut replica, singura ocazie a oaspetilor de pe parcursul primei reprizei fiind venind in minutul 34, la incercare de lob a lui Al. Lazar.  “Ceferistii” au intrat cu un avantaj de doua goluri la pauza, dupa ce Mircea Negru a sutat din marginea careului, mingea a ajuns dintr-o deviere la Alex Apostol, iar aceasta a inscris cu o semifoarfeca de la 11 metri.

Prima oportunitate de gol a reprizei secunde a fost trecuta in dreptul ilfovenilor, Paduretu trimitand pe langa poarta lui Niga, in minutul 47. Peste doar trei minute, gazdele si-au majorat avantajul de pe tabela la 3-0. I. Plamada a sutat puternic din coltul careului mare, Stoian a respins in fata, iar Golofca a intepat mingea in plasa din sase metri. Crezandu-se deja cu sacii in caruta, rapidistii s-au relaxat, oaspetii reducand din diferenta in minutul 54, cand Lazar a inscris cu o lovitura de cap imparabila dupa un corner executat de catre Patrascu.  Dupa primirea acestui prim gol, “ceferistii” s-au taiat ca maioneza in Vinerea Mare, ilfovenii restabilind egalitatea intr-un decurs de doar cinci minute, spre stupoarea celor aproximativ 1.000 de spectatori prezenti in tribunele Areniului. Mai intai, Velescu a deviat in propria poarta un sut trimis de Patrascu, iar mai apoi Paduretu a egalat la 3-3, dupa ce finalizat cu capul, in poarta goala, o recentrare pe sase metri. Ajutata si de varf, trupa condusa de Razvan Rotaru, aflat de asemenea la debutul in cariera de antrenor principal, putea trece chiar in avantaj, dar Patrascu, in doua randuri, si veteranul Epaminonda Nicu, nu au mai reusit sa-l invinga pe goalkeeperul Niga. Trezita din pumni, formatia suceveana si-a incercat tirul de la distanta, dar Stoian a retinut fara probleme la executiile lui D. Balan si Danila. In minutul 81, Sfrijan a initiat o actiune pe partea stanga, a patruns in interiorul careului, a vrut sa centreze, dar mingea a fost oprita cu mana de Epaminonda Nicu, iar centralul dambovitean Ionut Valentin Iugulescu a dictat penalty in ciuda protestelor din tabara oaspetilor.  Acelasi Sfrijan si-a asezat mingea pe punctul cu var de la 11 metri si a inscris pentru scorul de final 4-3, o victorie pretioasa, prin care Rapid CFR egaleaza la puncte pe ACS Berceni.

Rapid Berceni Sfrijan

Dupa fluierul final, jucatorii si oficialii gruparii din Berceni s-au naspustit asupra brigazii de arbitri, care a plecat la vestiare doar dupa interventia destul de tardiva a fortelor locale de ordine. Dupa ce au sutat cu mingea in arbitri si le-au smuls fanioanele din mana, oaspetii si-au continuat recitalul de neam prost la vestiare, unde au dat cu picioarele in tot ce le-a iesit in fata. Drept urmare, arbitrii au retinut legitimatiile a doi dintre jucatorii ilfoveni.

Rapid Berceni 2

Rapid CFR Suceava: T. Niga – D. Balan, Velescu, Aeroaiei, Semeghin – Golofca (’71 Bagu), Al. Apostol, Sfrijan, Ghiorghiciuc (’46 Boiciuc) – I. Plamada, M. Negru (’65 Danila). Antrenor: Daniel Balan.

ACS Berceni: R. Stoian – E. Nicu, Fâsie, M. Rusu, An. Radu, Al. Radu, Paulinho (‘9 Al. Lazar), A. Patrascu, Ettien, Paduretu, Cr. Cristea (’15 M. Ion, ’88 C. Mihai). Antrenor: Razvan Rotaru.

5Ceahlaul Piatra Neamt100010030-300

La finalul play-out-ului, primele doua clasate vor ramane in Liga a II-a, ocupanta locului 3 va disputa un baraj pentru salvarea de la retrogradare cu ocupanta locul 3 din play-out-ul seriei de vest, in vreme ce ultimele trei clasate vor retrograda direct in esalonul trei.