Video| Rapid- Academica: 1-1

Rapid Suceava a devenit echipa pacii. Nu a batut pe nimeni in luna octombrie. Trupa antrenata de Bogdan Tudoreanu a ajuns la patru etape consecutive fara victorie in Liga a II-a, dupa ce a remizat sambata, pe stadionul Areni, scor 1-1, in compania celor de la Academica Pitesti, la finalul unui meci pe care “ceferistii” il puteau castiga usor daca aveau mai multa luciditate pe faza ofensiva in ultima jumatate de ora de joc, cand au avut un jucator in plus pe gazon.

Desfasurata intre doua rafale de ploaie, intalnirea de pe Areni a inceput cu echipa suceveana la timona. Plecanciuc a semnat prima ocazie in minutul 2, stoperul gazdelor finalizand peste poarta o centrare trimisa de Matei. La jumatatea reprizei, “ceferistii” au avut o noua sansa de a deschide scorul, dar mingea trimisa de Cerlinca dintr-o lovitura libera de la 24 de metri a fost deviata in corner de catre zid. Contrar cursului jocului, argesenii au inscris primii, in minutul 38, dupa o faza fixa. Academica a beneficiat de un corner de pe partea dreapta, Fl. Popa a reluat mingea cu capul, Rohetki a respins in prima faza pana in picioarele lui Vitelaru, iar capitanul oaspetilor a inscris din cinci metri. A fost 0-1 la pauza.

Rapidistii au iesit ceva mai decisi de la vestiare, dar sutul din alergare expediat de Matei a trecut pe langa poarta aparata de Lungu. La un sfert de ora de la reluarea jocului a venit randul nou-intratului Tiron sa-si incerce tirul, dar executia mijlocasului basarabean a ocolit tinta. Pretentiile “ceferistilor” la un rezultat pozitiv au crescut si mai mult odata cu minutul 63, cand Darius Buia, singurul jucator de pe teren care mai avea un cartonas galben pana atunci, l-a vazut pe cel de-al doilea pentru un hent prostesc facut la mijlocului terenului si a fost trimis mai devreme la dusuri de catre centralul clujean Horatiu Fesnic. Cu un om in plus pe gazon, Rapidul si-a inghesuit adversarul in propria jumatate, dar ocaziile s-au ivit cu greu la poarta pitesteana, in conditiile in care gazdele nu au avut rabdare la constructie, abuzand de centrari si mingi lungi in fata unei aparari excelente la jocul aerian. In ultimele 20 de minute, Bogdan Tudoreanu a riscat totul pe cartea atacului. A scos un fundas central pentru a introduce un al treilea varf, iar golul a picat in minutul 74, cand Semeghin a centrat perfect de pe partea stanga, iar Negru a marcat cu capul din sase metri, cu toata opozitia portarului Lungu, care a deviat mingea in plasa laterala. Fara replica din partea oaspetilor, care au continuat sa traga de timp si la 1-1, rapidistii puteau trece in avantaj in minutul 76, dar sutul trimis de nou-intratul Marinkovic a trecut peste poarta. In minutul 87, la unul dintre putinele momente in care argesenii au trecut de mijlocul terenului in repriza secunda, Venter l-a scos din somaj pe Rohetki cu un sut la coltul scurt, retinut fara probleme.

Rapid – Academica s-a terminat 1-1. Echipa suceveana a schimbat liderul in seria intai a Ligii a II-a, dar s-a convins singura ca nu-i tocmai usor sa marchezi trei goluri in 20 de minute, nimic macar atunci cand evoluezi cu un jucator in plus.

Rapid Suceava: Rohetki – Apostol, Velescu (’70 Marinkovic), Plecanciuc, Semeghin – Cerlinca (’54 Tiron), Sfrijan, Sumanariu, Gheorghiciuc – Negru (’88 Burcea), Matei. Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Academica Pitesti: Lungu – St. Stancu, Vitelaru, Fl. Popa, Tatar – Puscas, Venter (’90 Marciuc), Ispir, Olariu – Buia – S. Chitu (’60 Rusu). Antrenor: Marius Baciu.

CF Braila – FCM Dorohoi 6-3

Sambata, Rapidul va avea parte de cea mai dificila deplasare din tur. Va juca la Voluntari, contra unei formatii care este pe primul loc in serie, cu sase victorii consecutive la activ si un atac de invidiat: 23 de goluri inscrise in noua etape.