Primul punct

Junioarele I de la LPS Suceava au obtinut astazi primul punct in actuala editie de campionat. Handbalistele pregatite de Dorel Tugurlan au remizat pe teren propriu in compania formatiei LPS Roman, scor 27-27, intr-un meci contand pentru etapa a IV-a.

LPS Roman pornea ca favorita in aceasta partida, dupa ce a acumulat maximul de puncte in primele trei etape. Sucevencele s-au tinut insa bine, primele 20 de minute consemnand un joc echilibrat. Mai mult, gazdele au reusit sa ia un avantaj de trei goluri cu 5 minute inainte de intrarea la vestiare, scor 13-10. In acel moment antrenorul echipei oaspete a cerut time-out, LPS Roman a revenit in joc, iar scorul la pauza a fost 13-12 in favoarea echipei sucevene.

Startul reprizei secunde le-a apartinut oaspetilor, care au reusit sa inscrie 4 goluri consecutive. Antrenorul Dorel Tugurlan a cerut time-out in minutul 35, iar fetele sale si-au revenit. Cu 5 minute inainte de finalul partidei, LPS Roman conducea cu 24-27. Din acel moment, sucevencele s-au aparat foarte bine, au punctat de trei ori si au terminat partida la egalitate, scor 27-27.

LPS Suceava: Iustina Ungureanu, Diana Ivanov – Catalina Ivaniuc(9 goluri), Roxana Ene(8), Lavinia Tatarusanu(4), Ioana Iroftei(2), Madalina Cojocar(2), Maria Pintilei(2), Iuliana Faigi(1), Elena Ghivnici, Lorena Petraru, Adriana Vaschiu, Simona Otto.