Sunt campioni de toamnă

Somuzul Preutesti, echipa “promovata” de Aurel Daicu in Liga a IV-a pe baza de invitatie, ca la nunta, nicidecum in baza vreunui criteriu sportiv de performata, a devenit campioana de toamna in judet cu un avans de 4 puncte in fruntea clasamentului. In ultima etapa a turului, trupa antrenata de Eduard Lichtenstein s-a impus astazi, cu scorul de 3-1, pe terenul vecinilor de la Moldova Draguseni.

“Alb-albastrii” si-au asigurat victoria abia in ultimul sfert de ora al intalnirii prin reusitele lui Adi Ungureanu, Panzariu si Ov. Clim, dupa ce gazdele au intrat la pauza in avantaj, gratie golului inscris de Trofin, la jumatatea primei reprize.

In derbyul rundei, Bradul Putna a castigat pe teren propriu, neasteptat de usor, cu scorul de 5-0, in fata celor de la Bucovina II Fratautii Vechi si a urcat astfel pe locul 2. Autor a unui “poker”, Martinescu a fost omul zilei in Liga a IV-a, cealalta reusita a putnenilor fiind semnata de Danila.

Intr-un al joc al etapei a XIII-a, Somuz Falticeni a urcat locul 4, dupa ce s-a impus, pe stadionul Tineretului, cu scorul de 1-0, in fata celor de la Progresul Fratautii Vechi, unicul gol al intalnirii fiind marcat dupa pauza de golgheterul sezonului trecut, atacantul Andrei Aileni.

Surpriza zilei s-a inregistrat la Siret, de unde Viitorul Veresti a plecat cu toate cele trei puncte, dupa a castigat in fata Zimbrului cu 3-1.