Piatra Neamţ – CSU II: 36-35

Universitatea II Suceava a suferit a treia infrangere din acest sezon, dupa ce a pierdut astazi, scor 35-36, pe terenul celor de la Lps Piatra Neamt, intr-un joc contand pentru etapa 10-a din seria de est a Diviziei A.

Desi s-a deplasat sub Pietricica cu un lot format doar doar opt jucatori, trupa antrenata de Razvan Bernicu a controlat ostilitatile in prima repriza, iar pe fondul golurilor marcate de Vele, cel care avea sa-si treaca in cont nu mai putin de 13 reusite personale pe parcursul jocului de astazi, oaspetii au intrat la pauza cu un avans de doua lungimi pe tabela de marcaj, scor 18-16. Echipa suceveana a fost deturnata insa de pe drumul victoriei in minutele de final ale meciului, cand nemtenii au profitat din plin de o serie de greseli individuale comise de “studenti” si s-au impus in extremis, dupa un gol marcat in ultimele secunde de joc, scor 36-35.

A fost un meci pe care trebuia sa-l castigam. Din pacate insa, am pierdut pe final, cand pe fondul unor greseli ale noastre si a unor decizii controversate a arbitrilor, gazdele au egalat situatia si au inscris golul victoriei pe final”, a declarat antrenorul Razvan Bernicu, care a ramas in imposibilitatea de a face schimbari, dupa ce Burlacu a parasit terenul accidentat, in minutul 45 al jocului de sub Pietricica.

Universitatea II Suceava: Nedelcu – Vele (13 goluri), Smeu (7 goluri), Tarzioru (6 goluri), Camilari (3), Buga (3), Burlacu (2), Aldica (1). Antrenor: Razvan Bernicu. In runda urmatoare a Diviziei A, formatia suceveana va primi vizita celor de la Universitatea Targoviste, intr-un meci programat duminica viitoare, in sala Lps .