Opt medalii la cros

Atletii suceveni s-au intors cu opt medalii de la Cupa Romaniei la cros, intrecere care s-a desfasurat sambata la Baile Felix si care a adunat la start peste 500 de sportivi de la circa 75 de cluburi din tara. Performerul cluburilor locale a fost Ioan Augustin Benta (foto), atletul de la Cn “Nicu Gane” Falticeni reusind sa castige medalia de aur la categoria juniori II, acolo unde s-a alergat pe o distanta de 3.000 de metri. Gratie acestui rezultat, Cn “Nicu Gane” s-a impus si in proba pe echipe, unde, pe langa Ioan Augustin Benta, au mai punctat Sebastian Iftimescu, Ionut Relu Bagu si dorneanul Alexandru Lostun. Alti doi suceveni s-au intors cu medaliile de argint de la Baile Felix, este vorba de Ioana Pascar de la Lps Suceava, clasata pe locul secund in proba de 4.000 de metri destinata junioarelor II, si Claudiu Daniel Mihaescu de la Csm Dorna Vatra Dornei, care a terminat al doilea in proba de 2.000 de metri rezervata copiilor II. In aceiasi cursa de 2.000 de metri, dornenii au cucerit si bronzul in proba pe echipe acolo unde, pe langa Claudiu Daniel Mihaescu, au mai punctat Andrei Beleca, Valentin Simionescu, Alexandru Miron si Alexandru Pilug. Zestrea de medalii a cluburilor sucevene a fost completata de trei bronzuri aduse de Andrei Leanca (Csm Dorna Vatra Dornei) – in proba de 6.000 de metri pentru juniori II, Simona Caziuc (Lps Suceava) – in proba de 2.000 de metri pentru junioare II si de echipa Csm Dorna Vatra Dorneu- in proba mezina de 1.000 de metri pentru copile III.