Oţelul II – Bucovina: 2-0

Bucovina Radauti ramane fara victorie in meciurile jucate in deplasare. Echipa condusa de Manuel Costache a suferit a doua infrangere pe teren strain, dupa ce a pierdut azi, cu scorul de 0-2, in fieful gruparii Otelul II, intr-un joc disputat pe stadionul central din Galati si care a contat pentru etapa a 6-a din cadrul Ligii a 3-a.

Primul sfert de ora al intalnirii a consemnat un joc anost de ambele parti, prima sansa de gol venind abia in minutul 18, cand Apostol a executat in bratele portarului leton Simatis o lovitura libera din marginea careului. Intrate pe gazon cu o formula de start cosmopolita, gazdele au replicat la jumatatea reprizei prin turcul Cenk, care a reluat pe langa tinta o centrare din banda dreapta. Periculoasa in special la fazele fixe, trupa antrenata de Lucian Burlacu putea trece in avantaj in minutul 44, dar radautenii nu au fost pe faza la o minge balbaita in gura portii de goalkeeperul advers si tabela de marcaj ramanea neschimbata la pauza, scor 0-0.

Galatenii au facut o dubla schimbare la pauza, iar efectele aveau sa se vada in minutul 57, cand nou-intratul Gohoreanu a deschis scorul, dupa ce a sutat in vinclu din 12 metri. Bucovina a replicat printr-o noua lovitura libera executata de Stoian, dar Simatis a fost la post si a retinut mingea cu siguranta. Otelul II si-a securizat cele trei puncte in minutul 79, cand Chipirliu a scapat singur pe contraatac si l-a invins pe portarul Bujdei, titularizat in premiera in Liga a 3-a. Pe final, gazdele isi puteau majora tripla avantajul, dar au executat pentru transversala o lovitura de la 11 metri, acordata pentru un presupus hent in careu comis de Vitu.

Bucovina Radauti: Bujdei – Alexandru, Vitu, Breniuc, Dutica – Pasaila, Zaremba, Romaniuc, Stoian – Colban, Apostol. Antrenori: Lucian Burlacu si Laurentiu Andries. Au mai intrat: Sabie, Viu, Avramia si Plesca.