Metaloglobus București – Foresta: 2-1

Foresta a suferit prima infrangere de la startul sezonului de primavara al Ligii a II-a, dupa ce a pierdut sambata, in Pantelimon, in fata celor de la Metaloglobus Bucuresti, cu scorul de 1-2, intr-un meci din etapa a XXV-a.

Fara golgheterul Marius Matei, tinut pe banca de rezerve din cauza unei intinderi musculare, echipa suceveana nu a contat in ofensiva intr-o prima repriza in care gazdele au reusit sa deschida scorul in minutul 42. Ghenovici a luat o actiune pe cont propriu, a driblat trei adversari si l-a invins pe Began cu un sut la coltul lung, pentru 1-0 la pauza. Metaloglobus putea marca din nou in debutul reprizei secunde, dar Vlad si Voican nu au nimerit tinta din pozitii bune. Conform cursului jocului, Metaloglobus si-a dublat avantajul in minutul 65, cand gazdele au repus mingea de la margine, Voican i-a luat fata omului de la marcaj si l-a invins pe Began cu o executie la coltul scurt. Trupa antrenata de Florentin Petre a reintrat in joc in minutul 73, cand ex-forestierul Asanache a faultat in coltul careului, centralul craiovean Ionela Pesu a dictat penalty, iar Cerlinca a redus din diferenta de la 11 metri. Sperantele oaspetilor intr-un rezultat pozitiv in Pantelimon s-au risipit insa in minutul 78, cand Ruben Sumanariu, introdus pe teren la pauza, si-a lasat echipa in zece oameni dupa ce a vazut al doilea cartonas galben pentru un fault asupra lui Stanga.

Metaloglobus Bucuresti: Geanta – Asanache, Caramalau, Sava, Negotei – Popa, Stanga – Ghenovici, Rosu, Niculae – Voican.

Foresta: Began – Musea, Opris, Konate, Lupusor – Stanescu, Danila – Cerlinca, Kharoubi (’46 Sumanariu), Renquin – Nedelcu (’46 Onofras).

Florentin Petre: “Incercam sa salvam ce mai este de salvat”

Florentin Petre a pus infrangere de sambata pe seama lipsei de atitudine din tabara “galben-verde”. “Am intalnit un adversar bun, cu o buna calitate in joc de la mijlocul terenului in sus. La noi, problema a fost de atitudine. Am fost aproape de egalare, am avut o posesie buna pe finalul meciului, iar, daca nu luam acel cartonas rosu, altfel ar fi stat lucrurile”, a declarat Petre pentru Sport Total FM.

Chiar daca Foresta a ajuns din nou in zona minata a clasamentului, iar subtirimea lotului este evidenta, seful bancii tehnice de pe Areni este increzator ca echipa se va salva de la retrogradare. “Nu avem ce face, vom folosi ce jucatori avem la dispozitie si poate mai aducem doi-trei. Fac tot posibilul impreuna cu staff-ul tehnic ca sa salvam tot ce mai este de salvat. A fost doar un esec, mai sunt multe etape de disputat si cred ca jucatorii se vor mobiliza altfel la meciul urmator. Si din punct financiar, lucrurile vor reveni la normal. Nu mai sunt aproape deloc restante financiare, iar oamenii care investesc in club fac tot posibilul ca jucatorii sa ramana concentrati doar la meciuri”, a precizat Florentin Petre.