Luptătorii suceveni, șase medalii la Cupa României U15
În perioada 24–26 octombrie, la Târgu Mureș, s-a desfășurat Cupa României la categoria U15, competiție care a reunit cei mai buni tineri luptători din țară. Sportivii din județul Suceava au obținut numeroase clasări pe podium.
CSM Bucovina Rădăuți (antrenor Florin Rusu) a fost reprezentat de trei sportivi care au avut evoluții deosebite, obținând două medalii de aur prin Gabriel Lungu (categoria 62 kg) și Valentin Cuciurean (categoria 75 kg). Ambii s-au impus în toate meciurile la superioritate tehnică.
Diana Nicoriuc, legitimată la CSS Rădăuți, a cucerit medalia de aur la categoria 66 kg.

Și LPS Suceava a bifat rezultate excelente: Victor-Andrei Cozma (categoria 38 kg) și Gabriel Gâză (categoria 85 kg), pregătiți de Valerică Gherasim, au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, reușind, la rândul lor, să câștige toate meciurile la superioritate tehnică.

Fabian Bivol, de la Academia Sportivă Ghedeon (antrenori Laurențiu Bolohan și Dan Gontariu) a câștigat bronzul la categoria 57 kg.









