Luptătorii de la LPS Suceava, două medalii de aur la Naționalele U20
Sportivii legitimați la LPS Suceava au obținut două medalii de aur la Campionatul Național de lupte greco-romane U20. Competiția s-a desfășurat în perioada 22-24 mai în localitatea Piatra Neamț.
Cele două titluri de campioni naționali au fost câștigate de Maria-Ioana Romega, la categoria 76 de kilograme, și Robert George Muntean, la categoria 130 de kilograme.
Ambii sportivi suceveni au avut evoluții apreciabile deși au concurat la o categorie de vârstă superioară. Maria-Ioana Romega are 17 ani și a reușit să o învingă în finală pe campioana ediției precedente, o sportivă cu doi ani mai mare. Robert George Muntean a obținut medalia de aur la vârsta de 18 ani.
Cei doi luptători sunt pregătiți de profesorul Valerică Gherasim. Tehnicianul sucevean a adresat mulțumiri tuturor persoanelor care au susținut activitatea sportivilor și au avut încredere în potențialul echipei.









