VIDEO| Luceafărul Oradea – Foresta Suceava: 2-0

Foresta a incheiat luna octombrie cu o infrangere, a treia consecutiva contabilizata in toate competitiile. Echipa suceveana s-a intors cu tolba goala din Oradea, dupa ce a pierdut astazi, in fata Luceafarului, cu scorul de 0-2.

Plecata pe malul Crisului Repede cu gandul la trei puncte care sa o mentina aproape de locurile de promovare, trupa antrenata de Cristi Popovici a pus repede stapanire pe minge si pe mijlocul terenului, iar prima ocazie la poarta gazdelor s-a ivit in minutul 5, cand Pap a scapat fara gol dupa o faza de biliard in propriul careu. Fara replica din partea bihorenilor, care au preferat sa mizeze totul pe cartea contraatacului, “galben-verzii” au trecut din nou pe langa deschiderea scorului in minutul 18, cand Bogdan Rusu a primit o pasa peste apararea adversa, a lovit mingea cu spitul din interiorul careului, dar Pap s-a repliat si a indepartat pericolul cu piciorul. Foresta a ramas la timona, iar la jumatatea primei reprize a avut o noua ocazie, la o faza in care Semeghin a centrat de pe partea stanga, iar acelasi Rusu a finalizat cu ceafa peste poarta. Trupa lui Erik Lincar a scos capul de la cutie abia la jumatate de ora de la fluierul de start, cand Pacurar a primit o centrare din banda dreapta, a oprit mingea la zece metri, dar a fost blocat in momentul sutului, cu o interventie ca la hochei, de catre Alin Mutu. O intreaga repriza au asteptat oradenii greseala adversarului, iar aceasta a venit in minutul 45+3, cand Balea a centrat prin spatele fundasilor oaspeti, Ban a preluat mingea pe piept si l-a executat pe Niga cu un sut violent din coltul careului mic pentru 1-0 la pauza.

Cristi Popovici a schimbat mijlocasul de creatie imediat dupa pauza, dar Foresta a intrat in acelasi joc de lupta propus de gazde. Astfel, pe fondul unui antifotbal practicat de bihoreni, Foresta a ajuns cu greu la finalizare, Cerlinca bifand prima ocazie a reprizei secunde abia in minutul 65, cand a sutat mult peste transversala. Nou-intratul Dumitriu a avut una dintre putinele sanse de egalare in minutul 76, dar sutul mijlocasului a fost deviat in corner de Pap.

De partea cealalta, jucatorii de la Luceafarul au continuat sa se intreaca intr-un concurs de inaltat zmeie, trageri de timp si faulturi la limita regulamentului, cat sa-i enerveze pe elevii lui Popovici. Mai mult, in minutul 89, gazdele au scapat pe un contraatac, Lung l-a mentinut in joc pe Rosu, acesta a pasat pe linia de sase metri pentru Arnautu, care a securizat victoria formatiei din Oradea. Bihorenii au incheiat partida cu un jucator mai putin pe teren, dupa ce Tegle a incasat direct “rosu” pentru o intrare dura asupra lui Cerlinca. Luceafarul – Foresta s-a terminat 2-0, iar gazdele urca la mijlocul clasamentului dupa o victorie in stil italian, ce l-ar face invidios pana si pe Sorin Cartu. Foresta incheie etapa pe locul 5. Trupa lui Cristi Popovici a repus in scena la Oradea repriza a doua a meciului de la Brasov, cand a avut o posesie copioasa a mingii, dar nu a izbutit sa desfaca apararea adversa.

Luceafarul Oradea: Ed. Pap – Balea, Moga, Fl. Ilie, I. Ban – Hlinca, Tegle – Feher, P. Pacurar (C. Rosu 61′), Lukacs (Ad. Bedea 84′) – Arnautu (Balla 90+3′). Antrenor: Erik Lincar.

Foresta Suceava: Niga – D. Balan, D. Lung, A. Mutu, Semeghin – Cerlinca, Vl. Stanescu, Cainari (D. Druga 67′), Rz. Avram (Dumitriu 46′) – Bg. Rusu (Vl. Bujor 63′), M. Matei. Antrenor: Cristi Popovici.