
LPS Suceava, vicecampioană națională școlară
Echipa de handbal fete gimnaziu a Liceului cu Program Sportiv Suceava a devenit vicecampioană națională în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar. Turneul final s-a desfășurat la Constanța, în perioada 10-13 mai, și a reunit cele mai bune formații din țară.
După medalia de aur cucerită anul trecut, elevele antrenate de Florin Ciubotariu au avut o nouă prestație remarcabilă, ajungând până în marea finală. Ultimul act, disputat împotriva celor de la Colegiul Economic Vâlcea, s-a încheiat la egalitate, scor 20-20, titlul fiind decis la loviturile de la 7 metri în favoarea echipei adverse.
Suceveanca Alexia Petruneac a fost desemnată golghetera turneului, în timp ce Alisia Roman a primit titlul de MVP al finalei.
Rezultatele obținute de LPS Suceava:
LPS Suceava – Școala Aricești Prahova: 19-12
LPS Suceava – Școala Nr. 96 București: 36-14
LPS Suceava – Colegiul Economic Vâlcea: 18-15
LPS Suceava – LPS Bistrița: 20-17
Finala: LPS Suceava – Colegiul Economic Vâlcea: 20-20 (victorie Vâlcea după 7m)
Lotul echipei sucevene a fost format din Ioana Ieremciuc, Ana-Maria Curcan, Alisia Roman, Andreea Codreanu, Alexia Petruneac, Alexandra Păduche, Letyția Atodiresei, Ariana Râșca, Diana Ivan, Lavinia Foka, Yasmina Creț și Sophia Antoniac.










Un comentariu